کدخبر : 9986
یکشنبه 1 دسامبر 2019 - 14:43
فاقددیدگاه
معرفی سه کتاب در نشست کتابخوان در دانشگاه ایلام

ادبیات داستانی بر ادبیات منظوم پیشی گرفته است

در نشست تخصصی کتابخوان در دانشگاه ایلام، سه کتاب معرفی و تاکید شد: هرچه زمان سپری می‌شود ادبیات داستانی بر ادبیات منظوم پیشی می‌گیرد و دنیای معاصر جای قصیده گویی و غزل سرایی نیست.

دکتر «علی گراوند» عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام در این نشست اظهار کرد: کتاب مبنا و محور دانایی است و دانایی آن چیزی است که انسان را از سایر حیوانات متمایز می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام گفت: همه‌ی کتاب‌ها حاصل تامل و تفکرات افرادی هستند که آنها را نوشته‌اند، لذا هر بار که یک کتاب را می خوانیم با افکار و اندیشه‌های یک فرد جدید آشنا می‌شویم.

وی در ادامه در معرفی کتاب «بوطیقای قصه در غزلیات شمس» اظهار کرد:  این کتاب در واقع  رساله دکتری بنده است که در همایشی که به مناسبت بزرگداشت مولانا برگزار شد و مقام اول را کسب کرد.

گراوند گفت: این کتاب با همکاری انتشارات معین چاپ شده یک کتاب تخصصی است و برای افرادی در زمینه داستان سرایی و قصه سرایی کار می کنند مفید است به این خاطر شاید خیلی بین دانشجویان کارشناسی شناخته شده نباشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام با بیان اینکه این کتاب در مورد قصه در غزلیات شمس است، گفت: شمس در غزلیات گاهی یک غزل گاه یک حکایت یا یک قصه را آورده که یا از حکایات عامیانه بین مردم است یا گاهی مشاهدات عرفانی خودش است.

گراوند تصریح کرد: بسیاری از اصطلاحات داستانی در این کتاب باز تعریف شده است، این کتاب حدود ۱۵ سال پیش نوشته شده است.

وی در معرفی کتاب « ساختار شناسی نبردهای شاهنامه» هم گفت: این کتاب نیز  در واقع  پایان نامه کارشناسی ارشد «مهناز بسطامی» است که بعدا تصمیم گرفتیم این را اصلاح و بازنویسی کنیم و به صورت یک کتاب چاپ کنیم.

وی ادامه داد: تمام نبردهایی که در شاهنامه وجود دارند این ها را استخراج کند و دنبال پیدا کردن ساختار کلی است و بیان می‌کند در هر نبردی معمولا دوطرف درگیری وجود دارد و اینگونه نیست که هر نبردی منحصر در دوطرف باشد. در کنار این‌ها عناصر دیگری در این نبردها وجود دارند. در این کتاب در مورد نوع نبرد، علت نبرد، ابزارآلات جنگی، عناصر طبیعی و ماوراءالطبیعی نیز پرداخته شده است.

دکتر «علیرضا شوهانی» عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام نیز در معرفی کتاب خود با عنوان«بررسی ۱۰ رمان دفاع مقدس» با بیان اینکه ادبیات از گذشته تا به امروز آیینه اجتماع است، اظهار کرد: اینکه ادبیات ایینه اجتماع است یعنی بتواند هرگونه ناهنجاری درون جامعه را در خود جای دهد و منعکس کند.

وی ادامه داد: در جامعه معاصر دو اتفاق بزرگ یعنی انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی توانستند بخش بزرگی از ادبیات را به خود اختصاص دهند اما متاسفانه درادبیات انقلاب اسلامی آنچه به رشته تحریر درآمده نازک و شکننده است اما ادبیات دفاع مقدس ادبیاتی غنی است و بسیاری از شاعران و نویسندگان توانستند این حادثه را تحلیل کنند.

وی با بیان اینکه  هرچه زمان سپری می‌شود ادبیات داستانی بر ادبیات منظوم پیشی می‌گیرد، گفت: دنیای معاصر جای قصیده گویی و غزل سرایی نیست.

عضو هیئت علمی دانشگاه ایلام ادامه داد: کتاب بنده در حوزه رمان ادبیات دفاع مقدس است و حاصل نقد بنده در این کتاب این است که ۳ نوع نگاه از طرف نویسندگان به دفاع مقدس وجود دارد که نگاه اول این است که عده ای از به ادبیات دفاع مقدس ایمان دارند و عمدتا نویسندگان نوپایی هستند که بعضی از آنهاها در جنگ حضور داشتند و اتفاقات ان را بیان می‌کنند که در این نوع ادبیات که هیجان انگیز است نویسنده هم می‌خواهد موضوع دفاع را بیان کند و هم مردم را به جنگ حق علیه باطل دعوت کند.

وی گفت: یک سری دیگر از نویسندگان که به شدت ادبیات جنگ را نقض می‌کنند و آن را زیر سوال می‌برند و با نگاه بدبینانه به جنگ می‌نگرند که جنگ جز ویرانی و نیستی و نابودی چیزی ندارد و گروهی که برای جنگ بعد ایدئولوژیک یا ارزشی قائل نیستند نه رد می‌کنند و نه تایید و نگاهشان به جنگ صرفا یک نگاه گزارشی است.

«مراد جلیلیان» مدیرکل کتابخانه‌های استان ایلام در این نشست، اظهار کرد: در کنار عضوپذیری در کتابخانه‌های عمومی دارند فعالیت‌های فرهنگی بسیار زیادی در کتابخانه‌ها انجام میشود یکی از این فعالیت‌ها معرفی کتابها در نشست‌ها است.

وی گفت: از سال ۹۴ تاکنون بیش از ۱۰ باب کتابخانه ایجادشده که ۵ باب دیگر تا پایان سال به بهره‌برداری خواهد رسید.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان ایلام با بیان اینکه انتظار می‌رود اساتید دانشگاه در ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی کمک کنند، گفـت: هرچه افراد ما از لحاظ علمی اگاهی بیشتری داشته باشند بسیاری از معضلات اجتماعی کاهش پیدا خواهد کرد و مهم ترین مسیر برای داشتن زندگی خوب قطعا مسیری است که با کتاب سرو کار داشته باشد که امیدواریم جامعه ما بی این سمت حرکت کند.

دکتر «محمدرضا شیرخانی» معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه ایلام در این نشست، اظهار کرد: همچنان که شاعر بزرگ سعدی می‌فرمایند خوشه‌چین علم باشیم و بتوانیم از بوستان کتاب خوشه‌های پرباری برداریم و در آینده خود استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: با وجود فضای مجازی که همه‌ی مسائل به صورت تلگرامی خوانده می‌شود ، عادت کتابخوانی یک مزیت است چون در کشورهای دیگر سرانه مطالعه کتاب بالا است اما متاسفانه در کشور ما این سرانه کم است و همه تلاش این است که در مدرسه و کتابخانه‌ها به کتاب خواندن روی آورند و از اندوخته‌های علمی بهره بگیرند.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.