کدخبر : 9639
چهارشنبه 9 اکتبر 2019 - 8:04
فاقددیدگاه

روسیه کشوری با یک رییس جمهور در سایه

جریان خروج آمریکا از شمال سوریه و موضوع کردهای سوریه و حتی هدایت احتمالی آنها به دامان روسیه در آینده نزدیک نیز دور از ذهن نخواهد بود .

جامک: حمیدرضا لطفی زاده *

پس از روی کار آمدن ترامپ رییس جمهور آمریکا حوادثی در دنیای سیاست و اقتصاد رخ داده که منافع کشور روسیه را تامین می کند برخی از این رخدادهای سیاسی به شرح زیرمی باشد.

۱-اعمال تعرفه ۳۰ درصدی توسط آمریکا  به کالاهای چینی ،  به عنوان یکی از رقبای اقتصادی روسیه بطوریکه اقدام تلافی جویانه چین و وضع تعرفه بر ۷۵ میلیارد دلار کالای آمریکایی بازهم به نفع اقتصاد روسیه خواهد بود .

۲-خروج آمریکا از سیستم تعرفه ترجیحی با دهلی نو و اقدام تلافی جویانه هند بر افزایش تعرفه ۲۸ کالای وارداتی از امریکا

۳-خروج آمریکا از برجام باعث شد که شرکتهای اروپایی ، چینی ، هندی و کره ای از ایران خارج و ایران بدنبال ورود به مجمع اقتصادی اوراسیا به عنوان شریک تجاری ،  جایگزین اروپا و شرق آسیا شود .

۴-سکوت معنادار آمریکا در خصوص حادثه آرامکو، در حالی صورت گرفت که آرامکو در حال آماده سازی برای بزرگترین عرضه عمومی سهام در دنیا بود .

حال شرایط کاملا برای لوله های نفتی  روسیه در شرق سیبری و اقیانوس آرام که خط دوم نیز امسال به بهره برداری  می رسد مهیاست تا بخش اعظم نفت کشورهای چین و هند با بازار روزانه ۱۱ میلیون بشکه در روز را در غیاب تحریم ایران و خاموشی آرامکو تامین کند .

۵-حمایت آمریکا از طرح برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا نیز به منزله فروپاشی این اتحادیه نیزدر جهت تامین منافع روسیه و کاهش قدرت اتحادیه  اروپا به عنوان یکی از رقبای سیاسی ،  اقتصادی و نظامی روسیه جای تامل دارد .

جریان خروج آمریکا از شمال سوریه و موضوع  کردهای سوریه و حتی هدایت احتمالی آنها به دامان روسیه در آینده نزدیک  نیز دور از ذهن نخواهد بود .

* عضو هیات علمی دانشگاه آزاد

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.