کدخبر : 9005
پنج شنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۴۳
فاقددیدگاه
به بهانه‌ی یک استعفاء

چشم ها را باید شُست، جور دیگر باید دید!/ترجیح استعفاء بر استیضاح!

تعلیم و تربیت تغییر کند نه تغییر وزیران! و در این میان باید معیشت و اقتصاد فرهنگیان در اولویت باشد تا معلم پشت فرمان تاکسی، پشت میز فروشندگی، پشت بساط دست فروشی و پشت میله های زندان قرارنگیرد و تنها پشت میز معلمی اش، کارخانه انسان سازی را مدیریت کند.

جامک:-خداداد ابراهیمی/ معلم نمونه کشوری: این خبر ها بارها و بارها منتشرشده و دیگر مردم به آن عادت کرده و با سردی ازکنار آن می گذرند:

وزیرآموزش و پرورش استعفا داد!

وزیرآموزش وپرورش استیضاح شد!

اما مردم و خانواده بزرگ فرهنگیان هرگز ازاین استعفاءها و استیضاح ها، نتایجی اثرگذار و ملموس مشاهده نکرده اند. این درحالی است که در طول دولت جمهوری اسلامی ایران، چهارده وزیر در وسیع ترین وزارتخانه کشور یعنی آموزش و پرورش روی کار آمده اند:

غلام حسین شکوهی ۱۳۵۷ تا ۱۳۵۸

شهیدمحمد علی رجایی ۱۳۵۸ تا ۱۳۵۹

شهیدمحمد جواد باهنر ۱۳۵۹ تا ۱۳۶۰

علی اکبر پرورش ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴

سید کاظم اکرمی ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۷

محمدعلی نجفی ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶

حسین مظفر ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۰

مرتضی حاجی ۱۳۸۰ تا ۱۳۸۴

محمود فرشیدی ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶

علی رضا علی احمدی ۱۳۸۶ تا ۱۳۸۸

حمید رضا حاجی بابایی ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲

علی اصغر فانی ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۵

فخرالدین دانش آشتیانی ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۶

سید محمد بطحایی ۱۳۹۶ تا کنون

سکان دلهره آور و پرمخاطره این وزارتخانه عریض و طویل را به دست گرفته اند اما حکایت نابسامانی هایش همچنان باقی است و اما شنیده ها حاکی از آن است که چهاردهمین وزیر آموزش و پرورش استعفایش را به دولت ارائه داده در این راستا برخی رسانه ها با یک کلاغ چهل کلاغ طبق معمول های خود، عدم همکاری دولت با طرح های وزیر مستعفی را عنوان کرده اند و بعضی هم، حضور در انتخابات مجلس را دلیل این استعفا شرح و تفسیر نموده اند و برخی نیز بیماری و دلایل شخصی را عنوان کرده اند.

اما از نگاه برخی نمایندگان مجلس، بطحایی استعفاء را بر استیضاح ترجیح داده تا آبرومندانه کناره گیری کرده باشد و بیشتر از این برای دولت روحانی هزینه نتراشد. چرا که مجلس برای برکناری بطحایی عزمش را جزم کرده ست.

گذشته از اینکه ادارات کل آموزش و پرورش استان ها، همواره سبد رای و حیاط خلوت برخی نمایندگان امضاء کننده استیضاح بوده و هست، اما عملکرد ضعیف بطحایی در مدت یکسال گذشته از جمله انتصاب های ضعیف و شگفتی آور، و نیز عدم تحقق مطالبات مغفول جامعه فرهنگیان؛ عمده ترین عامل استیضاح و برکناری این وزیر به نظر می رسد. از دیدگاه نگارنده، چشم ها را باید شُست، جوردیگرباید دید:

اگر همه ی وزیران استیضاح شده و مستعفی چهل سال گذشته را به صورت یک تیم مدیریتی در راس این وزارتخانه ی کویرزده منصوب کنند باز معضلات مادام العمر آن رفع نخواهدشد چرا که هیچگاه استیضاح و استعفاء و برکناری، زخم های ناسور فرهنگیان و نظام تعلیم و تربیت را التیام نبخشیده است.

باید نگاه مسئولان ارشد کشور نسبت به اصول بنیادین نظام تعلیم و تربیت تغییر کند نه تغییر وزیران! و در این میان باید معیشت و اقتصاد فرهنگیان در اولویت باشد تا معلم پشت فرمان تاکسی، پشت میز فروشندگی، پشت بساط دست فروشی و پشت میله های زندان قرارنگیرد و تنها پشت میز معلمی اش، کارخانه انسان سازی را مدیریت کند.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.