کدخبر : 8237
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۲
فاقددیدگاه

۶ محموله قاچاق دام در ایلام شناسایی شد

مدیرکل دامپزشکی ایلام گفت: از ابتدای امسال تاکنون 6 محموله قاچاق دام در استان شناسایی شده که چهار محموله آن هنگام خروج دام از کشور بوده است.

دکتر وهاب پیرانی روز سه شنبه اظهار داشت: این محموله شامل ۷۳۳ راس دام بوده و از این تعداد ۷۱۸ راس دام سبک و ۱۵ راس نیز دام سنگین بوده که توسط مرزبانی ناجا، نیروی انتظامی و سپاه پاسداران شناسایی شده اند.
وی افزود: طی ۹ ماهه امسال یک هزار و ۹۰۰ راس دام دارای مجوز دامپزشکی از استان ایلام خارج شده و ۲ هزار و ۴۰۰ راس دام نیز وارد استان شده است.
پیرانی یادآور شد: بیش از این تعداد دام، بدون مجوز، گواهی حمل و بارنامه برای مصرف سایر استان ها از استان خارج شده است.
وی با بیان اینکه تصمیم گیری هایی در خصوص مقابله با قاچاق دام گرفته شده که ناقص است، گفت: مقرر شده با هماهنگی سازمان دامپزشکی شیوه نامه ای تهیه شود و برای کشور نیز مورد استفاده قرار گیرد ، تا ۱۰ روز آینده نیز مبنای کار ما برخورد با دام های قاچاق و غیرمجازی است که در داخل کشور حمل می شوند.
وی با بیان اینکه برای کنترل قاچاق سه حلقه تاثیرگذار وجود دارد، گفت: حوزه راهداری می تواند برای حمل و نقل دامهای بدون گواهی حمل سازمان دامپزشکی مجوز صادر نکند، کنترل های جاده ای بیشتر شود و پلیس راهور ضمن کنترل بارنامه محموله های دام در صورت نداشتن مجوز حمل دامپزشکی آنها را به تعزیرات حکومتی تحویل دهند.
مدیرکل دامپزشکی ایلام همچنین در خصوص راه اندازی آزمایشگاه کشف گوشت تقلبی، گفت: با توجه به اهمیت کشف تقلب گوشت و وجود نظارت مستمر در این زمینه همپنین لزوم تجهیز و بروز رسانی آزمایشگاه های تشخیص دامپزشکی جهت تحقق این اهداف و تشخیص سریع و بهنگام سویه های آنفلوانزای فوق حاد پرندگان سیستم آزمایشگاهی Real Time RcR در آزمایشگاه مرکزی دامپزشکی راه اندازی شد.
وی افزود: با راه اندازی این سیستم تشخیص هر گونه حیوان حلال گوشت و حرام گوشت در نمونه های گوشت ارسالی به آزمایشگاه مرکزی و تشخیص گونه های آنفلوانزا قابل رد یابی است.
ایرنا

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.