کدخبر : 6036
سه‌شنبه 25 جولای 2017 - 12:56
۲ دیدگاه
تبارشناسی شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان ایلام و ریشه یابی حوادث اخیر ؛

آش شور شورای اصلاح طلبان

هر چند خود دکتر روحانی رییس جمهور منتخب هم خوب می داند که پایگاه اجتماعی اصلی ایشان تمامی اصلاح طلبان راستین و بی ادعای ایرانی و تفکر اصلاح طلبی است. محبوبیت ایشان از شجاعت خود و حمایت سید خندان و بیت مکرم امام است . پس نباید عده ای در استان خود را صاحب رای دکتر روحانی بدانند و با آن بخواهند معامله کرده و برای منافع گاه شخصی خود با این بلیط بازی کنند.

اختصاصی پایگاه خبری جامک/ رضا رستمی:

از مدتها پیش قصد بر نقد عملکرد شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان ایلام بود و این کار به تاخیر افتاد تا جلسه  این شورا مبنی بر تصمیم گیری در خصوص ماندن و یا رفتن استاندار ایلام باعث شد این مرقومه به صفحه تقریر در آید.

نخست لازم است که به چگونگی پیدایش و ترکیب این شورا در ایلام و تفاوت شورای اول و دوم سیاستگذاری اصلاح طلبان استان، مقایسه ای از عملکرد و خروجی تصمیمات آنها داشته و سپس به مطالبی اشاره نمود که قطعا برای مردم عزیز ایلام و به ویژه نیروهای اصلاح طلب و مردمانی که بدون اینکه داعیه لیدری اصلاح طلبی داشته باشند اما در همه رقابت های انتخاباتی و غیر از انتخابات نیز بی ادعا در صف اصلی فعالیت و ترویج تفکر اصلاح طلبی بوده اند.جالب و شوک آمیز خواهد بود.!

این شورا چند ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ متشکل از نیروهای شناخته شده اصلاحات تاسیس، تشکیل و شروع به کار کرد. افرادی که در ستادهای دکتر حسن روحانی و دکتر محمدرضا عارف فعال بودند حال با نامی جدید شروع به فعالیت می کردند.

اعضای شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب هم در این شورا ترکیب و فارغ از اسم ستاد انتخاباتی در جهت هم اندیشی گرد هم آمدند.

ریاست شورا با نظر اکثریت مطلق به دکتر محمدتقی ساغری رییس ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در سال ۹۲ سپرده شد.از همه نیروها و نمایندگان گروههای همفکر به طور نسبی استفاده شده بود. به همبن خاطر قدرت نفوذ و اثرگذاری خود در سطح جامعه را به همراه داشت.

قبل از تشکیل شورا، دولت تدبیر و امید، محمد رضا مروارید از اصیل ترین و با سابقه ترین نیروهای اصلاح طلب کشور را به عنوان استاندار ایلام معارفه کرده بود.

مهمترین کارکرد و تصمیم شورای اصلاح طلبان “اول”، معرفی و حمایت از جلال میرزایی به عنوان تک کاندیدای مورد حمایت اصلاح طلبان و در قالب لیست امید به جامعه بود که از قضا با استقبال گسترده مردم عزیز و اصلاح طلب حوزه انتخابیه قرار گرفت.

این تصمیم در فضای مه آلود آن روزهای التهاب و انتخاب بسیار مهم و اساسی بود.

بدون شک یکی از دلایل اصلی اعتماد مردم به این تایید شورا، حضور شخصیت های کاریزما و شناخته شده و مورد اعتماد مردم در ترکیب شورا بود.

اما داستان تغییرات و حذف در شورای اول و انتقال به شورای دوم تقریبا از همین جا و با پیروزی میرزایی شروع شد.

پس از پیروزی دور اول میرزایی که شورا عبدالصاحب ناصری از چهره های موثر خود را به عنوان رییس ستاد انتخاباتی جلال معرفی کرده و ناصری نیز این ریسک را پذیرفته بود کم کم  نیت غیراخلاقی حذف از طرف میرزایی و مشاوران دسته اول وی و ایجاد دودستگی در شورا شروع شد.

طبق یک سناریو از پیش تدوین شده، عبدالصاحب ناصری از ریاست ستاد حذف و نفر دوم خارج از دامنه اصلاح طلبان و از طیف ایلی و قبیله ای جایگزین گردید که نفر جدید خود بعدها طبق روش پیشین محفل جلال از تصمیمات حذف و در حد تشریفات و حتی عدم پاسخ تلفن آقای نماینده ماند.

نکته جالب توجه در دور دوم انتخابات مجلس موضع تند و ترس جلال و اطرافیان از سلام امینی برای حمایت اصلاح طلبان و قرار گرفتن در لیست حمایت شورا بود آنچنانکه جلسات و رایزنی برای عدم حمایت از امینی و حتی حمایت از سارا فلاحی از سوی این محفل در دستور کار بود.

قصه ادامه داشت تا اینکه بخشی از اصلاح طلبان عضو شورا و با راهبری و مدیریت پشت پرده نماینده فراکسیون امید استان، حرکتی خزنده بر علیه مروارید را در قالب یک برنامه آغاز کردند.

برنامه مشخص بود، هدف مروارید و وسیله استفاده ابزاری از شورای اصلاح طلبان استان بود.

با حضور دکتر میرزایی، مشاور ارشد و طبق یک تصمیم محفلی در منزل یکی از اعضای شورا مقرر می شود برای مستندسازی و مدرک در دست نماینده گذاشتن آقای نماینده، نامه ای به دکتر جهانگیری معاون اول رییس جمهور بر علیه مروارید استاندار ایلام نوشته شود. اما طبق طراحی اولیه این نامه باید توسط شورای اطلاح طلبان استان تدوین و صورتجلسه شده و آنگاه در اختیار میرزایی برای بهره برداری قرار گرفته و سپس رسانه ای شود.

نامه توسط همان تیم که امروز میدان دار شورای دوم و هجمه ساز بر علیه مروارید هستند تهیه و به علت ترس از اینکه در صحن شورا رای لازم را نیاورد برای امضا دست گردان می شود. اما در دست گردانی و لو رفتن موضوع در بین کل اعضا مجددا به صحن شورا برده می شود.

این بار تحت فشار فعالان اصلاح طلب و نظر مخالف اکثریت شورا رای نمی آورد و بدینسان پروژه اول جلال و دوستانش شکست می خورد.

نکته جالب آنکه از تهیه کنندگان و جمع کنندگان امضا بر علیه استاندار، در همان روزها به مروارید مراجعه کرده و می گوید می خواستند بر علیه شما موضع بگیرند اما من نگذاشتم!!!!

این موضوع نامه ناکام،به عنوان انگیزه ای قوی در بین نزدیکان میرزایی برای حذف تعدادی از نیروهای عضو شورا شکل و سپس همزمان با آیین نامه ابلاغی از شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان کشور و حضور افرادی از تهران اجرایی می شود.

لازم به ذکر است که آیین نامه اجرایی شورا الزام آور نبوده و به تصمیم خود شورا وابسته می شود که نتیجه این جلسات حضور و تشکیل شورای دوم سیاستگذاری اصلاح طلبان ایلام می شود.

پس شورای دوم نه بر مبنای اجماع (همچون شورای اول) که بر مبنای حذف به عنوان روش تکراری و تخصص همان گروه شکل می گیرد. پس بدیهی است که جامعیت و قدرت نفوذ شورای قبلی وجود نداشته باشد.

گرچه بخشی از اعضای شورای اول در شورای دوم هم عضویت پیدا کردند اما حذف نیروهای ریشه دار و با نفوذی چون محمدتقی ساغری، سیف الله رشیدی، صادق چراغی، حمید کرمی، محمد علی اکبری ، مرتضی دارایی، سهراب مروتی، افشین کریمی، عبدالصاحب ناصری، یحیی ناصریان، بهمن جلیلیان، محمدرضا جعفریان، مهدی بسطامی. صحرا بیرامی. رحمان نبوی. علی حیدربیگی. روح الله استاک. سینا شیری.و ….. قطعا از مشروعیت شورای دوم کم می کرد.

حالا شورای دوم با چالش و زیر سایه انتقادها تشکیل شده بود. چیزی که رسانه ها از آن به کودتای نرم در اصلاحات ایلام یاد کردند.

 

اشتباه دوم شورای دوم:

اشتباه دوم شورای دوم، انتخاب اکثریت هیات رییسه از قبیله و شهرستانی خاص و مجددا ادامه سریال حذف این بار و رعایت نکردن ملاحظات منطقه ای وعدم استفاده از جایگاه افرادی چون ناصری شوهان، منصورپور، رضانیا، مومنی، صالحیان، رحیمی و …….در ترکیب هیات رییسه شورا بود که این خود زمینه اختلاف در بین شورا تشدید نموده و خبر از ناکارآمدی و انسجام در آینده را می داد.

 

اشتباه سوم شورای دوم:

اشتباه سوم شورای دوم، حذف هنرمندانه محمدتقی ساغری (رییس دوره قبل ستاد وشورای اول)، عبدالرضا حیدریزادی و حبیب دارابی (رییس شورای دوم)، یحیی ناصریان و ….. از ریاست بر ستاد انتخاباتی دکتر روحانی در استان بود.”محفل حذف” ابتدا این اسامی را تخریب و با مذاکره در مرکز از دور خارج نموده و طبق یک برنامه از پیش طراحی شده، که رایزنی های کامل و گسترده ای را برای ریاست میرزایی بر ستاد انتخاباتی روحانی در استان انجام داده بودند.

رازی که خیلی زود افشا و برملا شده و باز فضای داخل استان و شورا را متشنج و موج بی اعتمادی را حتی بین رییس و نایب رییس شورای دوم افزایش داده و حتی طبق شنیده ها به درگیری لفظی و فیزیکی بین این دو می انجامد. گویا جریان حذف باید تا سطح ادامه می یافت.

با این حال جلال میرزایی نماینده منتخب اصلاح طلبان به خواسته خود یعنی ریاست ستاد روحانی می رسد. این اتفاق در بین مردم، فعالان سیاسی، رسانه ها، حامیان انتخاباتی میرزایی  و ….. باعث اعتراض فراگیری شده و همین موضوع به اعتقاد صاحبنظران به سبد آرا روحانی در استان ضربه سنگین و جبران ناپذیری زد.

برای تایید این ادعا بررسی سبد آرا حسن روحانی در زادگاه و مناطق نفوذ لیدران شورای دوم بسیار عبرت آموز است.

 

اصطلاح و لقب “وکیل الدوله “به جای”وکیل المله”در این زمان تولید و به میرزایی نسبت داده شد.

 

اشتباه بعدی شورای دوم:

اشتباه بعدی شورای دوم اصلاح طلبان ایلام، نداشتن شجاعت و قدرت تصمیم گیری در معرفی حداقل لیست شورای شهر ایلام بود. رویدای که برای این شورا پرهزینه و نشان از ناکارآمدی آن داشت.

مقایسه ای بین انتخاب و ریسک پذیری شورای اول با احتیاط و انتخاب شورای دوم سوال برانگیز  و قابل نتیجه گیری برای خواننده عزیز است؟!

هرچند وجود قول و قرار به کاندیداهای مختلف در بین شورای اصلاح طلبان وارد فاز پرحاشیه و سرشار از اما و اگرهایی شده بود که اشاره به آن بسیار دور از شان و تفکر اصلاح طلبی است.!!

به هر حال انتخابات ریاست جمهوری هم تمام شد و گزینه مطلوب اصلاح طلبان برنده کارزار نفس گیر شد.

انتخابی که اکثریت مردم آگاه ایران اسلامی و ایلام آنرا رقم زدند نه فقط ستادهای انتخاباتی و یا شورایی به نام اصلاح طلبان ایلام.

هر چند خود دکتر روحانی رییس جمهور منتخب  هم خوب می داند که پایگاه اجتماعی اصلی ایشان تمامی اصلاح طلبان راستین و بی ادعای ایرانی و تفکر اصلاح طلبی است.

محبوبیت ایشان از شجاعت خود و حمایت سید خندان و بیت مکرم امام است .

پس نباید عده ای در استان خود را صاحب رای دکتر روحانی بدانند و با آن بخواهند معامله کرده و برای منافع گاه شخصی خود با این بلیط بازی کنند.

اما بعد از انتخابات، شورای دوم با حرکات آماتور و خیلی تند زود هنگام نسبت به تقسیم و توزیع غنایم و تغییر مدیران استان اقدام کردند.

خیلی سریع با تشکیل جلسات محفلی و هر کدام در دسته های سه و چهار نفره به دنبال تغییر، تعیین وسفارش مدیر کل رفتند. در حالیکه این تحرکات بدون مصوبه شورا و نظر اکثریت و در کمال اختفاء از دیگر اعضاء صورت می گرفت. این شورا خود را مالک و صاحب رای رییس جمهوری می دانستند و می دانند که این یک اشتباه فاحش و خطرناک است.

واکنش ها از تمامی شهرستان ها و اصلاح طلبان استان و رسانه ها و شخصیت ها به این خط مشی نشان از یک تفکر انحرافی در جریان محبوب اصلاح طلبی دارد.

 

اشتباه نهایی و استراتژیک شورای دوم:

اما اشتباه نهایی و استراتژیک شورای دوم را باید تشکیل عجولانه شورا و تصویب بر رفتن استاندار ایلام در قالب یک جلسه بدون حضور اکثریت مطلق اعضاء دانست. اشتباهی که حتی ممکن است به انشقاق همیشگی و انحلال شورا بیانجامد.

اما داستان این تصمیم و پشت پرده آن چیست؟!

ضرورت به رای گذاشتن این موضوع قبل از انتخاب کابینه دولت کدام است؟

نقش میرزایی به عنوان رییس ستاد انتخاباتی ۹۶ روحانی و نماینده فراکسیون امید در این هجمه و تخریب چه می تواند باشد؟

آیا می توان گفت جلال میرزایی سودای استاندار شدن ایلام را در سر دارد؟

آیا جلال و محفل حذفش از مدتها پیش اینچنین فکری در سر داشته اند و مقدمات این کار را از قبل چیده اند؟

ایا انگیزه های دیگری در بین برخی اعضای شورای دوم را در این حرکت هم می توان تایید و یا حدس زد؟!

کاش مروارید مرد اخلاقی دم باز می کرد و می گفت کدام عضو شورا به دنبال قرار گرفتن در هیات مدیره منطقه ویژه اقتصادی و کسب رانت در این منطقه بود و وقتی انجام نشد، معارض شد!

کاش محمدرضا مروارید می گفت که کدام عضو شورا به شدت دنبال فلان پست اداری بود و وقتی انجام نشد بر علیه استاندار بیانیه صادر کرد.

کاش استاندار مردمی و نجیب ایلام به رسانه ها می گفت که کدام اعضای شورا در حمایت از فلان مدیر مانده از دولت قبل ایشان را تحت فشار قرار دادند.

کاش استاندار می نوشت که کدام عضو در انتخابات مجلس از مدیر احمدی نژادی و کاندیدای انتخابات مجلس حمایت کرد و آن شخص را به عنوان اصلاح طلب معرفی می کرد.

کاش مروارید می گفت که کدام اعضای شورا بر علیه کدام مدیران اصلاح طلب موضع منفی گرفتند و برای تغییر آنها رایزنی کردند.

کاش کلانتری به عنوان معاون سیاسی امنیتی استاندار در جهت  تنویر افکار عمومی مصاحیه می کرد و می گفت که کدامیک از احزاب و تشکلهای حاضر در شورا ی دوم دارای مجوز قانونی نیستند؟! کدامیک اصلا حق فعالیت سیاسی ندارند؟! کدام زمان فعالیتشان تمام شده است؟!

کاش عسکری معاون اقتصادی استاندار می نوشت که کدام عضو شورا و برادرش تا حد درگیری فیزیکی به استخدام غیرقانونی ایشان را تحت فشار گذاشتند.

کاش پولادی در جایگاه معاونت عمرانی استانداری از رازهای سماجت تملک بدون هزینه پارکینگ اتوبوس مرز مهران توسط عضو محترم شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان که قانونی نبود و واگذار هم نشد سخن می گفت تا مردم عزیز اطلاعات بیشتری برای قضاوت داشتند.

و کاشهای  بسیار دیگر………..

 

نتیجه گیری اینکه:

۱- یقینا برخی از اعضای شورای دوم، نیروهای پاک و اصیل هستند که تنها به توسعه و ترویج  تفکر اصلاح طلبی می اندیشند و در جریان بسیاری امور فوق نیستند و حتما باید حساب اینها را از بقیه جدا کرد.

۲- آیا سزاوار نبود که شورای اصلاح طلبان استان به جای بررسی عملکرد استاندار پرتلاش ایلام، عملکرد یکساله جلال میرزایی نماینده وامدار رای اصلاح طلبان را بررسی و بویژه “رسوایی تتلو” و حضور این نماینده در جشن یکسالگی خبرگزاری خاص و تخریبگر دولت تدبیر و امید و افتخار جلوس در کنار تتلوی خالدار و رسایی و نقوی حسینی و …..آنهم در مراسمی که با حرارت و شادمانی خبر دستگیری برادر رییس جمهور منتخب مردم اعلام می شود را بررسی می کردند .

۳- بررسی میزان رای دکتر روحانی در زادگاه و منطقه اعضای پرمدعای شورای اصلاح طلبان دوم بسیار قابل تامل و افتضاح است.

۴- موجودیت و فعالیت واقعی احزاب و تشکل های عضو شورا، تعداد اعضاء احزاب، تعداد دوره های آموزشی برگزار کرده و….. میزان اثرگذاری آنها  را مشخص می کند.

۵- چه بخواهیم و چه نخواهیم محمدرضا مروارید محبوب اکثریت مردم ایلام می باشد هرچند خود مهندس مروارید هم می داند حتما انتقاداتی به عملکرد وی و تیم مدیریتی و مشاور ایشان وارد هست.

۶- شورا  باید بداند که قاطبه اصلاح طلبان اصیل و موثر و نسل جوان این تفکر ریشه دار مدافع مروارید اصلاح طلب هستند.

۷- برای همه مخاطبان که به لطف شبکه های اجتماعی خیلی سریع و دقیق به اطلاعات دسترسی کافی دارند پر روشن است که جنگ بر سر لحاف ملاست و این عداوت برای رسیدن به منافع فردی در پوشش تفکر اصلاح طلبی نسبت به تسویه حساب وعقده گشایی است.

۸- عملکرد اجرایی استاندار ایلام به گواه آمار و ارقام و شواهد بسیار مثبت و قابل قبول می باشد (بررسی عملکرد مروارید موضوع این مطلب نیست و باید در مجالی دیگر به آن پرداخت) پس آقایان نباید انتظار داشته باشند که مردم باور کنند که این حرکات در خصوص اقدامات و خدمات دولت در استان می باشد بلکه باید ریشه را در جا و انگیزه ای دیگر جست!!

۹- ثابت شد که مدیریت شورای سیاستگذاری استان ضعیف و در حد یک عضو عادی بدون قدرت جهت دهی و مدیریت شورا می باشد یا اینکه حتما رییس شورا خود از نظریه پردازان جریان هجمه بر علیه استاندار می باشد. در هر صورت بهترین اتفاق برای ایشان استعفا از ریاست و عضویت در شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان است.

۱۰- اظهار نظرهای متفاوت جانشین و دبیر ستاد ۹۶روحانی وحمایت از استاندار در تضاد با نظرات رییس ستاد بوده و این بوی بی نظمی و همگرایی می دهد.

۱۱- در خصوص عملکرد مروارید در عزل و نصب مدیران و استفاده از نیروهای همفکر دولت، هم مطمئنا با توجه به محدودیت ها و عدم انسجام در بین اصلاح طلبان و بافت قبیله ای استان، دخالت نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی و … در یک نگاه واقع بینانه مورد تایید و قابل قبول می باشد. هرچند باید از برخی نیروهای کاردان حامی  و معتقد به دولت و بویژه در فرمانداری ها استفاده بیشتری بشود.

۱۲- باید از مروارید به عنوان یک ایلامی و یک ذخیره ارزشمند مدیریتی و سرمایه انسانی فارغ از هر تفکر سیاسی حمایت و پشتیبانی نمود و هم جریان رسانه و هم نخبگان در این راه تلاش بکنند. توجه به این نکته که از دلایل توسعه نیافتگی ایلام در طول سالیان دور تاکنون نبود نیروی انسانی با نفوذ در سطوح بالای مدیریتی کشور، اهمیت موضوع را دو چندان می کند.

۱۳- پیشنهاد می شود میرزایی و گروه مشاور او به جای حاشیه سازی و استفاده ابزاری از نام اصلاح طلبی، به غیبت های مکرر خود در استان پایان داده و همچون دو نماینده دیگر استان در مجلس با حضور در بین مردم به مشکلات آنها گوش داده و در صدد رفع آنها برآید.

۱۴- در جهت حمایت و دفاع از سرمایه اجتماعی اصلاح طلبی بهترین تصمیم استعفای نیروهای دلسوز تفکر عقلانیت و امید عضو شورای دوم و اعلام برائت از جریان انحصارگرا، منفعت طلب و تندرو شکل گرفته در داخل شورا می باشد.

۱۵- بدون شک بازنده اصلی این اتفاقات نامیمون اخیر شورای دوم، تفکر اصلاح طلبی و اعتماد عمومی می باشد. سرمایه ای بسیار گرانبها که با تندروی و رفتارهای غیرعقلانی این شورا ضربه پذیر و لاغر شده است. که حتما باید برای جبران خسارت چاره ای اندیشد.

۱۶- یقینا اگر رییس دولت اصلاحات به عنوان پدر معنوی جناح اصلاح طلب اگر از رفتارهای شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان ایلام و اینچنین استحاله کردن تفکر ناب اصلاح طلبی و انحراف آن به سمت بی اخلاقی و سوداگری، اطلاع پیدا کند حتما نسبت انحلال این شبه تشکل اقدام قاطع خواهد نمود. از قضا ضرورت این جراحی و بازبینی اساسی احساس می شود.

۱۷- باید شورایی در حد و اندازه تفکر اصلاح طلبی و اصلاح طلبان استان تشکیل شود.

۱۸- مهندس مروارید باید برای ایلام بماند و پروژه ها و کارهای نیمه تمام را به اتمام برساند.

مروارید باید بماند و دل شکسته نشود که این اقدامات کینه توزانه ،نظر اکثریت اصلاح طلبان نیست و یاران و دوستان اسماعیل بسیارند.

و پایان اینکه سخن برای گفتن بسیار است که در وقت ضرورت گفته خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. بااظهارتاسف مطالب فوق صحت دارد

  2. درود بر رستمی زیبا و واقعی تحلیل کردی . دست مریزاد درس عبرتی باشه برای زیاد خواهان بی عمل و مایع انشقاق فعالان سیاسی واقعی. عده ای اشتباه در شورای اصلاح طلبان ورود‍ کردن و بی خودی فربه شدن!!!!! باید تکلیفشان روشن شه.

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.