کدخبر : 19185
چهارشنبه 29 نوامبر 2023 - 8:58
فاقددیدگاه

خودکشی موضوعی فرا بخشی و فرا دستگاهی است/ رسانه‌ها و انجمن‌ها پای کار بیایند

استاندار ایلام با بیان اینکه خودکشی موضوعی فرابخشی و فرادستگاهی است، گفت: این موضوع یک زنجیره است و نباید یک دستگاه خاص را متولی آن دانست، بلکه نیازمند مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی، نخبگان، رسانه‌ها است و نیاز داریم از همه اقشار و همه انجمن‌ها و حلقه های میانی و مردم استفاده کنیم که مکمل فرابخشی و فرادستگاهی است.

«حسن بهرام‌نیا» امروز سه‌شنبه، ۷ آذر در جلسه شورای اجتماعی و کارگروه اجتماعی، فرهنگی، سلامت، زنان و خانواده استان در سالن جلسات شهید رجایی استانداری ایلام ، اظهار کرد: نیازمند کار عملیاتی و میدانی در موضوع خودکشی هستیم و باید بر اساس آمار و اطلاعات در این راستا برنامه‌ریزی کرد.

وی گفت: مکالمات تلفنی که توسط اشخاص با اورژانس اجتماعی بهزیستی گرفته می‌شود باید ضبط و هر ۶ ماه یکبار ضمن خروجی این مکالمات، باید تحلیل، کار تحقیقی و میدانی انجام و نتیجه آن نیز در جلسات بعدی منعکس شود.

نماینده عالی دولت با بیان اینکه خودکشی موضوعی فرابخشی و فرادستگاهی است، تصریح کرد: این موضوع یک زنجیره است و نباید یک دستگاه خاص را متولی آن دانست، بلکه نیازمند مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی، نخبگان، رسانه‌ها است تا مهار شود؛ همچنین نیاز داریم از همه اقشار و همه انجمن‌ها و حلقه‌های میانی و مردم استفاده کنیم که مکمل فرابخشی و فرا دستگاهی است.

وی از ائمه جمعه و جماعت و روحانیون خواست تا قبح این مسئله زشت را در تریبون‌ها  تبیین کنند و با بیان اینکه نیازمند آگاهی‌سازی در این زمینه هستیم، گفت: سبک زندگی از جمله عوامل مهم و تاثیرگذار در این رابطه است و فرهنگ آداب و رسوم و مهارت‌های فردی و اجتماعی و مهارت «نه» گفتن نیز اثرگذار است.

بهرام‌نیا اضافه کرد: رسانه‌ها هم باید ورود پیدا کنند، به ویژه رسانه‌های جریان ساز انقلابی که لازم است به خوبی پای کار بیایند و نقش‌آفرینی کنند و البته در این رابطه باید از قهرمان پروری پرهیز کرد. برگزاری دوره‌های مربوطه برای مواجه اصحاب رسانه با آسیب‌های اجتماعی نیز مورد تأکید است.

وی تصریح کرد: برای این منظور یک کارگروه فعال در حوزه آسیب‌های ۱۲ گانه ذیل شورای اجتماعی تشکیل شده که باید در همه شهرستان‌ها نیز ایجاد شود و هر کمیته متناسب با نوع فراوانی آن آسیب، ایفای نقش کند. همچنین قرارگاه عملیاتی کنترل و کاهش آسیب‌ها باید ذیل شورای تأمین ایجاد و مأموریت هر کدام از دستگاه‌ها نیز در این راستا مشخص شود.

نماینده عالی دولت در استان با بیان اینکه اعتبارات مسئولیت‌های اجتماعی باید با در نظر گرفتن کاهش آسیب‌ها در دو بخش آموزش و خدمات اجرایی، دیده شود، افزود: نیازمند تقویت امید و نشاط با برگزاری مسابقات، اردوها و هدایت آنها به سمت محلات هستیم.

وی تصریح کرد: جامعه همانطور که نیاز به معنویت دارد به امید و نشاط نیز نیازمند است، منتها چارچوب‌دار و نظام‌مند. ایجاد فضای مفرح و شاد، چارچوب‌دار و نظام‌مند مورد تأکید است.

بهرام‌نیا در ادامه با اشاره به اینکه نیازمند ایجاد مجتمع‌های شوق زندگی هستیم و شهرداری ایلام در این زمینه موظف به همکاری است، افزود: کمیته‌ها باید هر دو هفته یکبار اقدامات عملی خود را به بصورت مکتوب و مستند تهیه و به معاونت سیاسی امنیتی استانداری تحویل دهند.

وی با استقبال از پیشنهاد جمع‌آوری بنرهای تسلیت در سطح شهر گفت: وجود چنین بنرهایی به طور مستقیم در روح و روان افراد تاثیرگذار است و لازم است از ظرفیت ائمه محترم جمعه و جماعت برای فرهنگ سازی در این زمینه استفاده شود.

استاندار ایلام در پایان تأکید کرد: با توجه به اهمیت موضوع، انتظار داریم که روسای دستگاه‌ها شخصاً در جلسات شورای اجتماعی حضور پیدا کنند.

استاندار ایلام با قدردانی از خدمات صورت گرفته در سپاه امیرالمومنین(ع) استان ایلام در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی نیز گفت: بر همین اساس و با در نظر گرفتن اقدامات ارزنده سپاه در این حوزه، آقای مهدوی به عنوان مدیر کل اجتماعی استانداری منصوب شد.

بهرام‌نیا گفت: کمبود مشاور در مدارس استان یکی از آسیب‌هایی است که فقدان آن زمینه‌ساز آسیب‌های دیگری خواهد بود و آموزش و پرورش استان باید در مواجه با آسیب‌های اجتماعی اجتماعی، نسبت به افزایش تعداد مشاوران در مدارس اقدام کند.

وی گفت: دانش‌آموزان در این سنین دچار تصمیمات احساسی هستند و با بسیاری از مسائل به دلیل کم تجربگی، برخوردی عاقلانه ندارند که در این حالت وجود مشاور دلسوز و دغدغه‌مند می‌تواند با نقش آفرینی خود از بسیاری از رفتارهای مخاطره آمیز جلوگیری کند.

استاندار ایلام از آموزش و پرورش استان خواست نسبت به جمع‌بندی گزارش عملکرد مشاوران مدارس اقدام و ضمن احصاء آمار تعداد مراجعین و نحوه راهنمایی، نتایج را اعلام کند.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.