کدخبر : 18584
سه‌شنبه 29 آگوست 2023 - 6:28
فاقددیدگاه

شناسایی ۵ کانون آلودگی تب مالت در ایلام

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی ایلام گفت: ۵ کانون آلودگی تب مالت در ایلام شناسایی شده و زنجیره تولید و توزیع آن ها بررسی می شود.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی ایلام گفت: طی سال جاری ۵ کانون آلودگی تب مالت در ایلام شناسایی شده و دامپزشکی با انجام کارهای کارشناسی، زنجیره تولید و توزیع را برای شناسایی موارد تب مالت بررسی می‌کند.

محمدحسین ابراهیم پور افزود: دامپزشکی استان ایلام در طول سال نسبت به نمونه گیری از گاوداری‌ها و مراکز عرضه شیر خام برای شناسایی موارد تب مالت اقدام می‌کند.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی ایلام ادامه داد: کارشناسان حوزه نظارت دامپزشکی به صورت روزانه و هفتگی از مرکز عرضه شیر خام مثل لبنیاتی‌ های سطح شهر نمونه‌گیری می‌کنند، این نمونه‌ های شیر در آزمایشگاه دامپزشکی مورد چند تست مختلف از جمله تست تب مالت قرار می‌گیرند.

وی بیان کرد: دامپزشکی استان ایلام به صورت رندوم از گاوداری‌ های استان ایلام نیز نسبت به نمونه گیری و تست تب مالت از شیرخام این مراکز اقدام می‌کند.

ابراهیم پور تصریح کرد: بعد از نمونه گیری و انجام تست در آزمایشگاه، در صورت مثبت بودن تست، دامپزشکی نسبت به جمع آوری شیر خام محل عرضه یا گاوداری مورد نظر اقدام می‌کند.

وی اضافه کرد: اگر نمونه شیرخام مثبت در مراکز عرضه باشد، به سراغ آن گاوداری که شیر خام در اختیار این مرکز قرار داده می‌رویم و برای اطمینان و شناسایی موارد تب مالت از گاوها خون گیری و آزمایشات تکمیلی انجام می‌شود.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی دامپزشکی ایلام یادآور شد: بعد از شناسایی گاو مورد نظر دارای تب مالت، با دستور قضایی این گاو از چرخه تولید خارج می‌شود.

وی افزود: دامپزشکی به صورت هفتگی و روزانه این زنجیره تولید و توزیع را بررسی می‌کند، تاکنون ۵ مورد کانون آلودگی مالت قطعی در استان توسط دامپزشکی کشف شده است.

ابراهیم پور گفت: در آخرین مورد از این ارزیابی‌ها یک لبنیاتی بزرگ سنتی در ایلام شیر آلودگی مشاهده شد که پس از اقدامات لازم ۲ مورد گاو مبتلا به تب مالت جداسازی گردید که علی رغم مقاومت دامدار با حمایت و دستور مرجع محترم قضایی اقدامات لازم برای حذف این نمونه‌های مبتلا صورت گرفت.

مردم عزیز استان ایلام در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی فرآورده‌های خام دامی با شماره ۱۵۱۲ روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان ایلام تماس حاصل نمایند.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.