کدخبر : 17344
سه‌شنبه 24 ژانویه 2023 - 8:52
فاقددیدگاه

اجرای سقوط مرگبار صخره‌نورد همدانی در ارتفاعات ایلام

وحید مرادی خالق از قهرمانان صعودهای ورزشی و مربی مطرح استان همدان بر اثر سقوط از دیواره‌ای در ارتفاعات شهر ایلام، جان خود را از دست داد.

رئیس هیئت کوهنوردی و صعودهای ورزشی همدان در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وحید مرادی از قهرمانان صعودهای ورزشی و مربی مطرح استان همدان بر اثر سقوط از دیواره‌ای در ارتفاعات شهر ایلام، جان خود را از دست داد.

علیرضا گوهری افزود: این سنگنورد باسابقه همدانی به هنگام تمرین صعود از دیواره سنگنوردی با دو نفر از سنگنوردان ایلام و کرمانشاه دچار این حادثه شد.

وی تصریح کرد: مرحوم مرادی همسر نگار ورشوچی عضو سابق تیم ملی و از مربیان با سابقه کشور است که در کنار یکدیگر کمک شایانی به توسعه ورزش سنگنوردی استان همدان داشته‌اند.

گوهری افزود: مرادی متولد ۱۳۶۷ و ۲۰ سال سابقه در این رشته ورزشی داشت، نورا مرادی فرزند این زوج نیز یکی از سنگنوردان موفق رده سنی پایه استان همدان به شمار می‌رود.

سعیده مغربی یکی از سنگنوردان استان همدان در گفت‌گو با خبرنگار تسنیم در همدان اظهار کرد: این حادثه به دلیل عدم استفاده مرحوم از کلاه ایمنی رخ داده که در صورت استفاده از کلاه ایمنی حتماً شدت حادثه کاهش پیدا می‌کرد.

مغربی گفت: وقتی صخره نورد پاندول می شود (یعنی از صخره یا دیواره جدا می شود ) یک یا دو متر بسته به ارتفاع پرت می شود.

وی ابزار داشت:مرحوم مرادی پس از پاندول شدن، بلافاصله به صخره برخورد کرده و دچار خونریزی می‌شود که تا رسیدن امداد و نجات در طناب آویزان معلق می‌ماند.

مغربی با بیان اینکه این حادثه برای ورزش استان بسیار ناگوار بود گفت: صعود  از دیواره یا صخره و مسئله امداد و نجات دو مقوله جدا از هم هستند که متأسفانه در این حادثه امداد و نجات بعد از حادثه توسط همراهان  به درستی انجام نشده و جسم  مرحوم چند ساعت از طناب آویزان بوده است.

مغربی با بیان اینکه این قبیل حوادث به ندرت در صعودها اتفاق می‌افتد خاطرنشان کرد: همیشه ورزشکاران در دوره‌های امداد و نجات شرکت می‌کنند، اما آن چیزی که مهم است تمرین‌های مکرر و ملکه ذهن شدن رفتار‌ها بعد از حادثه است که در موقع حادثه به سرعت امداد و نجات انجام شود.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.