کدخبر : 10977
جمعه 26 ژوئن 2020 - 16:43
فاقددیدگاه

مراودات تجاری مابین دو کشور ایران و عراق گسترش می یابد

استاندار ایلام، با اشاره به این مطلب که از طرف عراقی درخواست داشته ایم که زیرساخت های مرزی آن طرف مرز را اماده کند، افزود: در تدارک هستیم با سه مرز چنگوله، چیلات و هلاله شمالی مراودات تجاری خود را با کشور عراق توسعه بدهیم.

جامک: قاسم سلیمانی دشتکی استاندار ایلام در حاشیه دیدار با محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق از گسترش همکاری های فی مابین دو استان خبر داد و گفت: در پی دیدار با آقای مسجدی سفیر ایران درعراق که روز گذشته انجام شد درخواست داشتیم که ملاقات هایی با استان های هم مرز ما با کشور عراق انجام شود که در سریعترین زمان ممکن دعوت کردیم از استاندار واسط که در مهران دیدارداشته باشیم و مباحث بین دو استان را با یکدیگر مطرح کنیم.

وی ادامه داد: درحال حاضر مهمترین مرز ما با کشور عراق با استان واسط است  و مسائل و مباحث بسیاری بین این دو استان وجوددارد که باید به سرعت مطرح شده و تعیین تکلیف شوند 

وی افزود: ما ازلحاظ تردد زوار ، مبادلات تجاری ، بازارچه چنگوله و بحث مبارزه با کرونا با استاندار واسط عراق وهیئت همراه گفتگو داشتیم.

استاندار ایلام روابط بین دو استان که تحت شعاع بیماری کرونا و مشکلات داخلی کشور عراق عنوان کرد و گفت: کرونا مشکلات زیادی برای تجار ایران و عراق بوجود آورد و مراودات طرفین را تحت شعاع قرار داد با این حال درخواست داشته ایم که مراودات تجاری فی مابین دو کشور ایران و عراق از دو روز افزایش یابد و بصورت تمام وقت شود.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که خواستار انجام تفاهم نامه ها و توافقات بعمل آمده قبلی از طرف عرقی شده ایم، اضافه کرد: مقرر شد که ظرف یک ماه آینده هیئتی به سرپرست استاندار واسط عراق برای پیگیری تفاهم نامه ها و توافقات بعمل آمده به ایلام بیاید.

سلیمانی دشتکی با اشاره به این مطلب که از طرف عراقی درخواست داشته ایم که زیرساخت های مرزی آن طرف مرز را اماده کند، افزود: در تدارک هستیم با سه مرز چنگوله، چیلات و هلاله شمالی مراودات تجاری خود را با کشور عراق توسعه بدهیم.

وی در ادامه با توجه به درخواست استاندار واسط عراق مبنی بر نیاز شدید این استان به اکسیژن مایع گفت: با توجه به تولیداتی که در این زمینه داشتیم توافق کردیم با همکاری بخش خصوصی و اتاق بازرگانی نسبت به صادرات این محصول به استان واسط کشور عراق اقدام نماییم و در این زمینه هفته ی آینده هیئتی از استان واسط برای بررسی موضوع به ایلام سفر می کند. 

وی افزود: همچنین واحدهای دانش بنیان ما در زمینه دستگاه اکسیژن ساز اقدامات خوبی داشته اند که مطرح شد در این زمینه هم بازدیدها صورت گیرد و در صورت تمایل نسبت  به صادرات این محصول نیز به کشور عراق اقدام شود.

محمد جمیل المیاحی استاندار واسط عراق نیز در این نشست ضمن تشکر از تلاش ها و پیگیری های استاندار ایلام در خصوص گسترش مبادلات تجاری و بازرگانی بین دو کشور ایران و عراق گفت: به جهت این حسن نیت ما اولین استانی بودیم که قبل از دیگر پایانه ها مراودات تجاری را با کشور ایران از طریق مرز مهران فعلا بصورت دو روز در هفته از سر گرفته ایم.

وی در ادامه به درخواست استاندار ایلام مبنی بر تشکیل یک هییت ویژه برای پیگیری تفاهم نامه های فی مابین دو استان پاسخ مثبت داد و گفت: مشاور اقتصادی خود را به همراه یک هیئت ویژه برای پیگیری تفاهم نامه های گذشته تشکیل خواهیم داد و ظرف یک ماه آینده به استان ایلام سفر خواهند داشت.

به گزارش جامک به نقل از روابط عمومی استانداری در دیدار استانداران ایلام با واسط عراق طرفین ضمت تاکید بر حسن همجواری دو کشور دوست و برادر توافق شد.

در خصوص تجیهزات مرتبط با کرونا و انتقال تجربیات موفق پزشکی در مقابله با این بیماری تفاهم نامه بین دو استان امضا شد.

در خصوص تامین و انتقال اکسیژن مایه به استان واسط و کشور عراق مقرر شد تا شنبه آینده هیئتی متشکل از اتاق بزرگانی دو استان و بخش خصوصی هماهنگی لازم جهت انتقال اکسیژن مایع از استان های اصفهان،  تهران و خوزستان بعمل آید.

انتهای پیام

● توافق شد در خصوص انتقال تجربیات کرونا تیمی از استان واسط عراق به استان ایلام اعزام و با دانشگاه علوم پزشکی ایلام تبادل تجربه انجام گیرد.

● موافقت شد ظرف یک ماه آینده بنا به دعوت استاندار ایلام هیئت استان واسط به ریاست استاندار واسط برای پیگیری تفاهم نامه ها و مصوبات قبلی به استان ایلام سفر کنند.

● مقرر شد دو ساعت به ساعات کاری  گمرکات ایران و عراق اضافه شود.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.