کدخبر : 16830
یکشنبه 13 نوامبر 2022 - 13:38
فاقددیدگاه
شیوع کوتاهی قد و لاغری در کودکان چهار استان کشور&body=http://www.jammak.ir/?p=16830" title="این مطلب را برای دوستان خود بفرستید!">
دبیر علمی هجدهمین همایش اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان، گفت: براساس مطالعات در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد کوتاهی قد، کم وزنی و لاغری شیوع بالایی دارد که ناشی از سوء تغذیه است.

به گزارش خبرنگار حوزه سلامت ایرنا، محمد تقی حسینی طباطبایی روز یکشنبه در یک نشست خبری که در بیمارستان کودکان مفید برگزار شد، افزود: سوء تغذیه در استان‌های محروم کشور نگران کننده است و چون رشد مغزی کودکان در ۶ سالگی اتفاق می افتد، به همین دلیل تغذیه درست و سالم نقش مهمی دارد.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: در حال حاضر کمبود آهن و ویتامین «آ» در کودکان و زنان باردار بسیار شایع است و سوء تغذیه شاخص‌های سلامت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وی اظهار کرد: شاخص‌های سلامت کودکان کشور در مقایسه با کشورهای منطقه خوب است اما در مورد تغذیه کودکان دچار چالش و نبود برنامه ریزی هستیم و باید فکری اساسی برای این موضوع شود.

طباطبایی با اشاره به اینکه اکنون مرگ و میر نوزادان در کشور ۹ در هزار موارد تولد و کودکان ۲۰ در هزار نفر است، ادامه داد: فوتی‌های ناشی از بیماری‌های عفونی کاهش یافته اما مرگ و میرهای متاثر از بیماری‌های قلبی و تصادفات افزایش یافته است.

به گفته دبیر علمی هجدهمین همایش اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان، کشور از نظر بهره مندی از پزشکان برجسته‌ و پیشرفت های درمانی در شرایط مناسبی قرار دارد اما به دلیل وجود مشکلات، اکنون مهاجرت دانش آموختگان رشته‌های پزشکی و پرستاری نگران کننده است و ممکن است در سال‌های آینده با مشکلاتی مواجه شویم؛ از این رو باید نیروهای خود را به عنوان سرمایه‌های اصلی جامعه حفظ کنیم تا در آینده از هند و پاکستان پزشک نیاوریم.

مهلت تزریق واکسن آنفلوآنزا تا اواخر آبان

شمس الله نوری پور رئیس بیمارستان کودکان مفید نیز در این نشست تاکید کرد: با توجه به همه‌گیری آنفلوآنزا، کودکان و زنان باردار (در سه ماهه دوم و سوم بارداری) باید تا اواخر آبان واکسن را تزریق کنند تا کمتر دچار عوارض این بیماری شوند.

تزریق واکسن آنفلوآنزا برای نخستین بار باید در ۲ نوبت به فاصله یک ماه تزریق شود و در سال‌های بعد دریافت یک نوبت کافی است. اکنون واکسن‌های تولید داخل و وارداتی به وفور در داروخانه‌ها موجود است و افراد واجد شرایط می‌توانند آن را تهیه کنند.

وی تصریح کرد: امسال موارد ابتلا به آنفلوآنزا در کودکان به صورت سرپایی و بستری در مراکز درمانی بسیار بالا است اما مرگ و میر کمتر اتفاق افتاد و اغلب فوتی ها در  میان افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بوده است.

وی در مورد کمبود آنتی بیوتیک در کشور، گفت: مصرف منطقی و بهینه آنتی بیوتیک در جامعه مهم است و باعث می شود کمبودی هم در کشور نداشته باشیم. 

رئیس بیمارستان کودکان مفید به برگزاری هجدهمین همایش اورژانس‌ها و بیماری‌های شایع طب کودکان که اول تا چهارم آذر در مرکز همایش‌های بیمارستان مفید برگزار می‌شود، اشاره کرد و  افزود: بیماری‌های شایع کودکان با حضور پزشکان در این همایش مورد بحث و تبادل نظر قرار می‌گیرد و چهار کارگاه تخصصی نیز در حاشیه آن برپا خواهد شد.

نوری پور اظهار داشت: کنگره پرستاری نیز در کنار این همایش برگزار می‌شود و وبینار بین المللی یکروزه نیز با حضور پزشکان خارجی درباره طب کودکان و بیماری‌های شایع برگزار خواهد شد.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
شیوع کوتاهی قد و لاغری در کودکان چهار استان کشور&body=http://www.jammak.ir/?p=16830" title="این مطلب را برای دوستان خود بفرستید!">
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.