کدخبر : 15564
یکشنبه 8 می 2022 - 13:35
فاقددیدگاه

پارک پترو قربانی دخالت‌های هدفمند و نابجا!

دخالت های نابجا و اظهارات غیرمرتبط برخی افراد، منجر به افزایش ریسک سرمایه‌گذاری صنعتی، ایجاد ترس و کاهش قدرت تصمیم‌گیری مدیران برای جانمایی صنایع بزرگ و متوسط در سطح استان ایلام شده است.

جامک : مهدی کاکاخانی

این اقدامات که عموما فاقد مبنای کارشناسی بوده و افراد با سوء استفاده از جایگاه سیاسی و یا نظارتی خود، سعی در جهت‌دهی غیر اصولی و غیر اقتصادی جذب سرمایه به سوی جغرافیای مورد نظر خود را دارند، در حال وارد نمودن آسیب‌های جدی به فرایند صنعتی شدن استان خصوصا در زمینه ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی شده است.

بدون تردید؛ بیکاری و نبود فرصت های مناسب شغلی، چالش اساسی حال حاضر استان ایلام است. از سوی دیگر اراده قوی همراه با اقدام هدفمند و سیستماتیک برای خلق فرصت های شغلی جدید از سوی مسئولین استان دیده نمی شود. این در حالی است که صنعت پتروشیمی به عنوان پیشران بسیاری از صنایع در کشور و به تبع آن، صنایع پایین دستی به عنوان عامل مهم در اشتغالزایی و ایجاد ارزش افزوده، توان و امکان رفع این چالش اساسی را دارند.

در دولت گذشته موافقت‌نامه احداث پارک پلی‌پروپیلن ایلام در ۶ زون شامل ۹۴ واحد برای تولید ۲۰ محصول مختلف به‌منظور تکمیل زنجیره ارزش، توسعه صنایع پایین‌دست پتروشیمی و اشتغال‌زایی مستقیم ۴۸۳۰ نفر و اشتعال غیرمستقیم ۹ هزار نفر امضا شد.

قرار شد مراسم کلنگ زنی این پروژه در پاییز سال ۱۳۹۹ در حوزه شهرستان چوار به عنوان نزدیکترین نقطه به پتروشیمی و دارا بودن توجیهات فنی و اقتصادی زده شود که با لج بازی و فضاسازی برخی سیاسیون، سخنرانی‌های مداخله جویانه و تفرقه انگیز برای قرار دادن مردم شهرستان های مختلف در مقابل همدیگر و ایجاد حساسیت های بی‌مورد، باعث شد دو سال روند اجرای این پروژه مهم و تاثیرگذار با تاخیر مواجه شود.

شکی نیست در صورت استمرار این وضعیت، ممکن است در آینده خیلی از این طرح ها که قرار است در پارک اجرا شوند، از توجیهات فنی و اقتصادی خارج شوند و فرصت خلق ثروت و ایجاد ارزش افزوده مناسب به راحتی از دست برود.

نکته مهم؛ استاندار ایلام به عنوان یک کارشناس با تجربه در حوزه نفت وگاز بهتر از هر فرد دیگری بر اهمیت ایجاد صنایع پایین دستی پتروشیمی واقف است. ایشان می تواند به درستی در خصوص جانمایی پارک پلی پروپیلن اظهار نظر کارشناسی نماید و همچنین با استفاده از جایگاه حقوقی به عنوان ارشدترین مقام مسئول و اجرایی استان و تصمیم گیرنده نهایی، بدون اغماض و ملاحظه کاری، مسیر هرگونه موج سواری و دست اندازی توسط برخی سیاسیون که اهداف توسعه‌ای ندارند را مسدود نماید و اجازه ندهد این طرح مهم قربانی زیاده خواهی و منفعت طلبی ها شود.

نکته پایانی؛ در چنین وضعیتی که بیکاری، فقر و مشکلات اقتصادی در استان به مرحله نگران کننده‌ای رسیده است؛ انتظار می رود دکتر “بهرام نیا” بدون توجه به فشارها و مانع تراشی ها و تنها با لحاظ نمودن دیدگاه کارشناسان و خبرگان این حوزه، هرچه سریعتر عملیات احداث پارک پترو و استقرار صنایع پایین دستی پتروشیمی ایلام به عنوان یک مطالبه جدی مردم در دستور کار خود قرار دهند.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.