کدخبر : 4004
دوشنبه 26 سپتامبر 2016 - 21:20
فاقددیدگاه

۲۱۰ کیلومتر پروژه بزرگراهی در ایلام در دست اجراست

 ۲۱۰ کیلومتر پروژه بزرگراهی را در استان در دست اجرا دارد که نیازمند تامین اعتبار از محل منابع ملی هستند

به گزارش جامک به نقل از خبرگزاری ایرنا ایلام؛ سید کمال الدین میرجعفریان روز دوشنبه اظهار کرد: نزدیک به ۲۱۰ کیلومتر پروژه بزرگراهی در این استان در دست ساخت داریم که منابع این پروژه ها باید از محل اعتبارات ملی تامین شود.

وی محورهای ایوان – ایلام، حمیل – ایلام، ایلام – مهران و مهران – دهلران را از جمله شاخص ترین این پروژه ها اعلام کرد و افزود: اعتباری بیش از یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این پروژه ها با کارفرمایان منعقد شده و مراحل کار اجرایی برخی از این محورها آغاز شده است.
مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام به آغاز عملیات بهسازی و چهار خطه کردن مسیر صالح آباد – مهران اشاره و تاکید کرد: پهن سازی و بهسازی این مسیر به طول ۴۵ کیلومتر به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار و پیمانکار آن نیز انتخاب شده که بزودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.
میرجعفریان یادآور شد: پیمانکار قطعه اول مسیر چهار بانده کردن محور دهلران – اندیمشک نیز انتخاب شده و بزودی با استقرار کارگاه، عملیات اجرایی آن آغاز می شود.
وی گفت: خروجی راه ایلام – مهدی آباد با پیشرفت فیزیکی بیش از ۹۰ درصد در مراحل پایانی کار قرار دارد که تلاش می شود تا پیش از فرا رسیدن ایام اربعین عملیات بهسازی این مسیر به اتمام برسد.
مدیر کل راه و شهرسازی ایلام از اتمام عملیات آسفالت کنار گذر شرقی مهران خبر داد و اضافه کرد: به طور قطع این مسیر ضمن کاهش بار ترافیکی شهر مرزی مهران زمینه لازم برای رفت و آمد آسان وسایل نقلیه از جمله اتوبوس های ویژه انتقال زائران عتبات عالیات و کامیون های حامل کالاهای صادراتی به کشور عراق را فراهم می کند.
میرجعفریان افزایش ساخت بزرگراه ها را بیانگر توجه دولت یازدهم به زیرساخت های ارتباطی استان دانست و ابراز امیدوراری کرد: با افزایش اعتبارات عمرانی استان پیشرفت پروژه ها شتاب گرفته و هر چه زودتر مردم استان از مزایای این طرح ها بهره مند شوند.
وی تاکید کرد: نزدیک به ۶۵ کیلومتر بزرگراه در این استان در طول سه سال فعالیت دولت تدبیر و امید احداث شده که این میزان در خور توجه است.
میرجعفریان تاکید کرد: بر اساس برنامه ریزی های انجام گرفته تلاش خواهیم کرد تا پایان سال جاری طول بزرگراه های استان به ۱۱۰ کیلومتر برسد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چگونگی پیشرفت فیزیکی دو پروژه ملی (تونل قلاجه و تونل کبیرکوه) افزود: هم اکنون پیشرفت فیزیکی این طرح راهسازی ۸۷ درصد است، حفاری و کف کنی این تونل به طور کامل به پایان رسیده و ۵۵ درصد از عملیات لاینینگ نیز انجام شده است.
میرجعفریان گفت: تاکنون ۲۷۰ میلیارد ریال برای احداث تونل قلاجه هزینه شده و برای تکمیل و اجرای روشنایی و تهویه این تونل ۱۸۰ میلیارد ریال نیاز است.
مدیر کل راه و شهرسازی استان ایلام یادآور شد: تنها در سال های ۹۴ و ۹۵ اعتباری بیش از ۱۸۰ میلیارد ریال برای این تونل هزینه شده که این میزان اعتبار با توجه به شرایط موجود کشور رقم بسیار قابل توجهی است.
میرجعفریان در خصوص پیشرفت فیزیکی تونل کبیرکوه نیز گفت: تا کنون بیش از ۴۰۰ متر ازعملیات حفاری این تونل از سمت شهرستان دره شهر و ۲/۴ دهم کیلومتراز سمت شهرستان آبدانان حفاری شده است.
وی پیشرفت فیزیکی این پروژه ملی را نزدیک به ۳۸ درصد اعلام کرد و گفت: با اجرای این طرح بزرگ راهسازی در ۲ شهرستان دره شهر و آبدانان، ۱۰ کیلومتر از طول مسیر ۳۵ کیلومتری میان این دو شهرستان بخصوص گردنه سخت و صعب العبور ارتفاعات کبیرکوه است، کاهش می یابد
هم اینک ۷۵ کیلومتر بزرگراه، ۶۳۰ کیلومتر راه اصلی، ۸۹۱ کیلومتر راه فرعی و یک هزار و ۷۷۰ کیلومتر راه روستایی در استان ایلام زیر بار ترافیک است.
هر سال در اربعین حسینی نزدیک به دو میلیون زائر سوگوار ایرانی و شیعه خارجی برای شرکت در راهپیمایی اربعین از مرز رسمی و بین المللی مهران راهی عراق می شوند.
انتظارمی رود در اربعین امسال شمار ورودی و خروجی زوار سوگوار ایرانی و غیر ایرانی برای شرکت در آیین راهپیمایی اربعین از راه مرز مهران به حدود ۲٫۵ میلیون نفر برسد.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.