کدخبر : 13650
دوشنبه 2 آگوست 2021 - 10:39
فاقددیدگاه
هدف گذاری مناسب سازمان صمت:

ظهور ضلع سوم صنعت پتروشیمی استان ایلام در هلیلان

چند وقت پیش رئیس جوان، پرتلاش و با برنامه سازمان صنعت، معدن و تجارت در خبری کوتاه بیان داشت: طرح پتروشیمی هلیلان توسط شرکت "تولید و تجارت انرژی نیکان" با سرمایه گذاری 75 میلیون دلار، در زمینی به مساحت 75 هکتار و اشتغال مستقیم بیش از 150 نفر برای تولید سالانه 200 هزار تن محصول پلی اتیلن سنگین در منطقه محروم هلیلان در حال اجراست.

✍️جامک- مهدی کاکاخانی

“رضا محمدرحیمی” با اشاره به پیشرفت فیزیکی بسیار مناسب طرح اضافه کرد: تمام ماشین آلات خط تولید خریداری، مراحل ترخیص از کشور آلمان انجام شده و در حال انتقال به محل سایت پروژه است. محمدرحیمی اخذ موافقت اولیه تامین خوراک شرکت را از جمله اقدامات با اهمیت دانست و ادامه داد: عملیات خاکبرداری، تسطیح، فنس‌کشی محل اجرای پروژه نیز انجام شده است.🔹نکته قابل ذکر این خبر آن است که؛ تمام اقدامات صورت گرفته تا این مرحله بدون دریافت هرگونه تسهیلات بانکی بوده و همه هزینه ها از محل آورده شخصی مجریان طرح تامین شده است.

لازم به یادآوری است؛ با بهره برداری از پتروشیمی چوار بعد از دو دهه تلاش و صرف میلیاردها تومان سرمایه گذاری و پرداخت تسهیلات ارزی و ریالی و گذشت پنج سال از اجرای طرح پتروشیمی دهلران به عنوان دومین پروژه دارای پیشرفت فیزیکی این صنعت، اینک شاهد ظهور آرام، بدون هیاهو، پرسرعت و موفق ضلع سوم صنعت پتروشمی در منطقه محروم اما پرظرفیت هلیلان هستیم. این اقدام علاوه بر امیدواری برای حضور پررنگ سرمایه گذاران بومی استان در مناطق محروم، در ابعاد دیگر نیز می‌توان به آثار و برکات آن اشاره نمود.

بدون تردید “پتروشیمی هلیلان” خواهد توانست بخش زیادی از تقاضای کار و انتظارات به وجود آمده از “پتروشیمی چوار” را تعدیل و احتمال استفاده از تجارب ارزشمند کارگران ماهر و متخصص پروژه پتروشیمی چوار که بعد از بهره برداری این واحد بیکار شده‌اند و چالش اجتماعی نگران کننده استان محسوب می شوند، قوت می بخشد.

از طرفی امکان بررسی تصمیم منطقی، بدون توجه به فشارهای سیاسی و اجتماعی، برای تکمیل زنجیره تولید محصولات پتروشیمی از طریق سرمایه‌گذاری در مجتمع های پایین دستی پتروشیمی بر مبنای توجیهات فنی و اقتصادی فراهم می نماید.

نکته مهم اینکه براساس برآورد کارشناسی، پیش بینی می شود زمان دستیابی پتروشیمی هلیلان به تولید نهایی محصول یک پنجم دوران ساخت پتروشیمی چوار و نصف دوران پتروشیمی دهلران باشد. در صورت تحقق این مسئله، موفقیت بسیار بزرگ برای صنعت پتروشیمی کشور و سرمایه گذاران بخش خصوصی محسوب می شود. (بررسی دلایل و تحلیل مقایسه‌ای حجم سرمایه گذاری، ظرفیت تولید و دوران ساخت این سه پروژه به یاداشت دیگری موکول می گردد.)

کلام آخر اینکه؛ انتظار می رود شعار “پهن بودن فرش قرمز” برای سرمایه گذاران بخش خصوصی که عموما از سوی برخی مسئولین استان مکرر در تریبون های مختلف بیان می شود؛ بایستی در عمل شاهد باشیم. لازم است علاوه بر مساعدت و همکاری بانک های عامل، دیگر دستگاه‌ها به کمک سازمان صنعت، معدن و تجارت شتافته و با تمام توان مجریان این طرح را برای به بار نشاندن این نهال نوپا اما پرثمر، مورد حمایت واقعی و دلسوزانه خود قرار دهند.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.