کدخبر : 13621
دوشنبه 26 جولای 2021 - 8:03
فاقددیدگاه

اصناف قادر به پرداخت اقساط تسهیلات کرونایی نیستند

رئیس اتاق اصناف مرکز استان ایلام گفت: اصناف در حال حاضر با توجه به شرایط بد اقتصادی قادر به پرداخت اقساط تسهیلات کرونایی نیستند.

به گزارش جامک به نقل از میزان؛ یونس حواسیان در خصوص تأثیر بیماری کرونا بر وضعیت اقتصادی اصناف در استان ایلام گفت: وضعیت اصناف در استان ایلام مناسب نیست، قدرت خرید مردم پایین آمده وقتی خرید نباشد کاهش فروش هم پیش می‌آید، از طرفی مشکلاتی مانند افزایش هزینه پرداخت دستمزد کارکنان و افزایش اجاره محل، در کنار رکود و تورم اصناف را احاطه کرده است.  

وی افزود: بیماری کرونا هم در این اوضاع دخیل بوده و باعث تعطیلی خیلی از مشاغل از جمله تالارها و رستوران‌ها شده است.    حواسیان ادامه داد: در حال حاضر رکود اقتصادی در بازار حکم فرماست از طرفی گرانی هم بیداد می‌کند. سازمان حمایت از مصرف‌کننده هم خود را کنار کشیده است،کارخانه‌های تولیدی نیز با مردم همکاری نمی‌کنند، قیمت‌ها  روز به روز متفاوت است و دائما شاهد افزایش قیمت اجناس در بازار هستیم.

  رئیس اتاق اصناف مرکز استان ایلام به اشاره به اینکه دولت حمایتی از اصناف در شرایط کرونایی نکرده است توضیح داد: دولت در پیک اول کرونا اعلام کرد که در سراسر کشور تسهیلاتی در اختیار اصناف قرار می‌دهیم، این تسهیلات شامل یک وام ۶ میلیون تومانی برای اتحادیه‌های پوشاک و  وام ۱۲ الی ۱۴ میلیون تومانی برای آرایشگران بود.  

وی افزود: پرداخت این وام‌ها با سود بالا و با توجه به قیمت‌ها در بازار مشکلی از اصناف حل نکرد به‌عنوان مثال در تولید پوشاک یک دست کت‌وشلوار معمولی در بازار در حال حاضر ۱۰ میلیون تومان قیمت دارد. تولیدی پوشاک با وام ۶ میلیونی کدام مشکل را حل کند.   حواسیان افزود: اصناف استان ایلام از لحاظ اقتصادی وضعیت خوبی ندارند و مثل کسی که در حال غرق شدن است و برای نجات به همه‌جا چنگ می‌زند، این وام‌ها را دریافت کردند که در حال حاضر با توجه به شرایط بد اقتصادی قادر به پرداخت اقساط آن نیستند. و خود و ضامنین آنها به دردسر افتاده‌اند.  

رئیس اتاق اصناف مرکز استان ایلام ادامه داد: بعد از پرداخت این تسهیلات، در پیک‌های بعدی کرونا باوجود اینکه آقای نوبخت و ستاد ملی کرونا اذعان داشتند که اصناف و بازاریان سراسر کشور با شیوع بیماری کرونا متضرر و حتی بعضی از آنان ورشکسته شده و مغازه‌های خود را بسته‌اند. اما هیچ کمکی به اصناف نشد.   وی بیان کرد: بدتر از همه این‌که با تعطیلی کارخانه‌ها و تولیدی‌ها خیلی از کارگران که بیکار شده بودند به سمت فروش جنس در بازار پناه آورده‌اند به‌طوری که قبل از شیوع  بیماری کرونا  یک‌سوم جمعیت کشور را اصناف تشکیل می‌دادند، ولی در حال حاضر ۴۲ درصد جمعیت کشور جزء اصناف هستند.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.