کدخبر : 9797
چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۹۸ - ۸:۰۱
فاقددیدگاه
صندوق بین‌المللی پول:

رفع کسری بودجه ایران با نفت ۱۹۵ دلاری

"صندوق بین‌المللی پول" (IMF) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرده ایران برای جبران کسری تراز بودجه سالانه خود در سال آتی (2020) نیازمند نفت 194.6 دلاری است.

به گزارش جامک به نقل از رویترز، صندوق بین‌المللی پول در تازه‌ترین گزارش خود از اقتصاد ایران که روز دوشنبه (امروز) منتشر شده، تاکید کرده ایران برای جبران کاهش بودجه خود از ناحیه تحریم‌های نفتی آمریکا، به فروش نفت ۱۹۴٫۶ دلاری برای سال آتی (۲۰۲۰) نیاز دارد.

این پیش بینی در حالی است که مقامات اقتصادی ایران تاکید کرده اند در نظر دارند بودجه سال آتی (۱۳۹۹) کشور را بدون در نظر گرفتن درآمدنفت ببندند.

قیمت سبد نفتی اوپک که ایران نیز عضوی کلیدی و موسس آن است، در جمعه گذشته ۶۲ دلار بوده است.

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده امسال (۲۰۱۹) کسری مالی ایران ۴٫۴ درصد و سال آتی (۲۰۲۰) ۵٫۱ درصد باشد.

همچنین صندوق پیش‌بینی قبلی خود درباره کوچک شدن ۶ درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۱۹ به دلیل تحریم‌ها را تغییر داده و این رقم را به ۹٫۵ درصد برای امسال افزایش داده است؛ اما همزمان صندوق پیش‌بینی کرده رشد واقعی تولید ناخالص داخلی ایران در سال آتی (۲۰۲۰) سر به سر (بدون رشد و بدون کاهش) باشد.

“جهاد آذور”، مدیر بخش خاورمیانه و آسیای مرکزی صندوق بین‌المللی پول درباره تاثیر تحریم‌های آمریکا بر اقتصاد ایران در سال آتی میلادی (۲۰۲۰) به رویترزگفته است:” تخمین این است که … تحریم‌هایی که سال گذشته (۲۰۱۸) دوباره (بر ایران) اعمال شده و امسال (۲۰۱۹) شدت گرفتند، سال آینده (۲۰۲۰) تأثیر دیگری نخواهند داشت.”

کاهش ارزش پول ملی ایران (ریال) به دنبال اعمال مجدد تحریم‌ها، تجارت خارجی ایران را مختل کرده و تورم سالانه را تقویت کرده است که صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده تورم ایران در سال جاری میلادی ( ۲۰۱۹) ۳۵٫۷ درصد و در سال آتی (۲۰۲۰) ۳۱ درصد باشد.  

“جهاد آزور” درباره راه‌های کنترل تورم ایران به رویترز گفت: “مقامات ایران برای کنترل تورم باید نرخ رسمی ارز را با نرخ بازار تراز کنند.”

صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده صادرات کالا و خدمات ایران که در سال ۲۰۱۸، ۱۰۳٫۲ میلیارد دلار بوده در سال جاری میلادی به ۶۰٫۳ میلیارد دلار کاهش یابد و در سال ۲۰۲۰ به ۵۵٫۵ میلیارد دلار برسد.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.