کدخبر : 9583
چهارشنبه 2 اکتبر 2019 - 10:36
فاقددیدگاه

واحد فرآوری سنگ معدن بیتومین باید در ایلام راه اندازی شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام گفت: درصدد هستیم تا با جذب سرمایه گذاری که رغبت به فراوری مواد معدنی بویژه سنگ معدن بیتومین دارند، از خام فروشی این مواد جلوگیری کنیم تا منجر با ایجاد ارزش افزوده شود.

به گزارش جامک به نقل از خبرنگار ایرنا، حیدر نعمتی روز سه شنبه در نشست با سرمایه گذار طرح بیتومین در ایلام اظهار داشت: خام فروشی مواد معدنی به ضرر استان است زیرا سود و اشتغال حاصل از آن نصیب استان هایی است که مواد در آنها فرآوری می شود.

وی ادامه داد: با توجه به مطالعات  اکتشافاتی که صورت گرفته ذخایر بیتومین استان بیش از ۳۰۰ هزار تن است و اکنون ۶ معدن بیتومین در استان فعالیت می کنند.

معاون استاندار ایلام افزود: بر اساس آمار موجود میزان استخراج سالیانه بیتومین در استان ۲۰ هزار تن است که در صورت راه اندازی واحد فرآوری می توان از این ظرفیت در راستای اشتغال و توسعه استان بهره گرفت.

نعمتی تاکید کرد: وجود معادن غنی بیتومین از ظرفیت های استان برای تولید و اشتغال و درآمد زایی هستند که باید مورد توجه باشند.

وی گفت: خوشبختانه برای تسریع در امر سرمایه گذاری اکنون مجوز بی نام برای ۱۷۳ طرح در استان صادر شده که سرمایه گذاران می توانند با کمترین زمان و فرآیند اداری در استان سرمایه گذاری انجام دهند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام از سرمایه گذار جدید خواست با تکمیل زنجیره ارزش افزوده فرآوری بیتومین در استان از ظرفیت این ماده معدنی در ایلام استفاده کند.

در این نشست مقرر شد  ظرف مدت یک هفته پروانه فعالیت برای شرکت سرمایه گذار جدید در راستای راه اندازی خط فرآوری بیتومین در استان صادر شود.

بیتومین که به قیر طبیعی نیز معروف است دارای ۱۶۰ مورد استفاده از صنایع چسب، ایزوگام، پودر جوهر چاپگر رایانه، رنگ، لاستیک سازی و دیگر موارد صنایع شیمیایی است.

بزرگترین معادن خاورمیانه سنگ معدن بیتومین به ارزش یک هزار میلیارد تومان در شهرستان ایوان واقع در استان ایلام قرار دارد.

هم اکنون سالانه بیش از ۲۰ هزار تن ماده معدنی بیتومین در استان ایلام استخراج می شود.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.