کدخبر : 9164
چهارشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۱
فاقددیدگاه

قدرت‌های اروپایی خواستار “تشکیل فوری” کمیسیون مشترک برجام شدند

کمیسیون مشترک که می تواند در سطح وزرای خارجه کشورهای عضو توافق هسته ای تشکیل شود، به اختلاف طرفین درباره اجرای برجام می پردازد.

سه کشور اروپایی عضو برجام همراه با مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار بازگشت جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در برجام و برگزاری فوری کمیسیون مشترک شده اند.

 به گزارش ایرنا، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران امور خارجه سه کشور اروپایی عضو برجام روز سه شنبه با صدور بیانیه ای مشترک، خواستار بازگشت فوری ایران به سقف مجاز غنی سازی اورانیوم شدند.

در این بیانیه که یک نسخه آن در تارنمای وزارت امور خارجه انگلیس قرار گرفته نسبت به گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران «عمیقاً» ابراز نگرانی و ادعا شده است که اقدامات ایران با تعهدات این کشور در برجام ناسازگار است.

این بیانیه با اشاره به گزارش روز یکشنبه آژانس بین المللی انرژی اتمی، درباره افزایش سطح اورانیوم غنی شده توسط ایران، آمده که این میزان فراتر از محدودیتی است که در برجام تعیین شده است. بر این اساس صادرکنندگان این بیانیه از اینکه «ایران برخی از تعهداتش را در برجام انجام نمی‌دهد» ادعای نگرانی عمیقی کرده‌اند.

در ادامه این بیانیه آمده است: ایران عنوان کرده که خواهان حفظ برجام است، بنابراین باید از اقداماتش برگردد و بدون تأخیر به اجرای کامل برجام پایبند باشد.

صادرکنندگان این بیانیه با اشاره به ضرورت برگزاری فوری نشست کمیسیون مشترک برجام، از تمام اعضا این توافق خواستند تا در راستای کاهش تنش‌های جاری درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران، مسئولانه عمل کنند.

جمهوری اسلامی ایران یکشنبه گذشته به دنبال عدم پایبندی گروه ۱+۴ به تعهدات برجامی خود و برآورده نشدن مطالبات ایران در این توافق، گام دوم کاهش تعهدات خود در توافق هسته‌ای را اجرا کرد که بر اساس آن، ایران دیگر محدودیت سطح غنی‌سازی تا سقف ۳.۶۷ را رعایت نخواهد کرد.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.