کدخبر : 8401
چهارشنبه 6 فوریه 2019 - 14:59
فاقددیدگاه

۱۰ روز ۱۰ نکته/ در روز هفتم جشنواره فیلم فجر چه گذشت؟

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از 10 تا 22 بهمن در تهران و مراکز استان‎ها برگزار می شود.

عصرایران – سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر از چهارشنبه ۱۰ بهمن در پردیس سینمایی ملت به عنوان کاخ جشنواره و سینماهای منتخب آغاز شده است. در این دوره ۲۲ فیلم سینمایی در بخش سودای سیمرغ به همراه چند فیلم مستند، مجموعه فیلم های کوتاه و همچنین ۱۰ فیلم در بخش نگاه نو (فیلم اولی ها) به نمایش در می آید. سه شنبه در هفتمین روز برگزاری جشنواره چهار فیلم در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد.

۱- نخستین فیلمی که روز هفتم جشنواره در پردیس سینمایی ملت به نمایش درآمد مستند «نت های مسی یک رویا» ساخته رضا فرهمند بود که با استقبال اهالی رسانه و منتقدان مواجه شد. در نشست بعد از نمایش فیلم این مستندساز در مورد خطراتی که در سوریه گروه مستندسازی را تهدید می کرد گفت: «منطقه یرموک سه ماه بود که آزاد شده بود و منطقه پر از تله های انفجاری و بمب های دستی بود. ما نمی دانستیم که وقتی پای مان را زمین می گذاریم چه اتفاقی برای ما می افتد و این کابوس همیشه همراه ما بود. با این حال خدا را شکر اتفاقی نیفتاد و کار فیلم پیش رفت.»

۲- روز هفتم جشنواره هفت فیلم برتر آرای مردمی سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر در پایان ششمین روز جشنواره اعلام شد. اسامی بدون اولویت این فیلم ها هستند: «ماجرای نیمروز؛ رد خون»، «شبی که ماه کامل شد»، «متری شش و نیم» ، «سرخپوست»، «بیست و سه نفر»، «جان دار»، «غلامرضا تختی».

۳- دومین فیلمی که روز هفتم جشنواره در پردیس ملت اکران شد، فیلم جنجالی «دیدن این فیلم جرم است» به کارگردانی رضا زهتابچیان بود. نمایش این فیلم در روزهای گذشته با واکنش های متفاوتی مواجه شده است و حواشی زیادی پیرامون این فیلم شکل گرفته که ممکن است اکران عمومی آن را با چالش هایی روبرو کند. محمدرضا شفاه تهیه کننده فیلم در نشست بعد از نمایش آن گفت: «داستان اولیه فیلمنامه قبل تر نوشته شده است. دو سال پیش ما این فیلمنامه را تصمیم گرفتیم بسازیم که در مراحل اولیه گرفتن مجوز متوقف شد. بعد از آن از اسفند سال گذشته این بحث به طور جدی در حوزه هنری مطرح شد و یک بار دیگر تصمیم گرفتیم که این فیلم را بسازیم. می‌دانستیم موانع زیاد است ولی تلاش کردیم با مذاکره کار را پیش ببریم. در نهایت مجوز را به نام سازمان حوزه هنری صادر کردند. بعد از این هم که ساخته شد،نام تهیه کننده حقیقی هم که بنده بودم را به فیلم اضافه کردند.»

۴- در چهارمین روز از اجرای ویژه برنامه «سیمرغ و پروانه‌ها» فیلم سینمایی «ضربه فنی» با حضور عوامل و بازیگران این اثر برای دانش آموزان نمایش داده شد. ویژه‌ برنامه «سیمرغ و پروانه‌ها» که برای دومین سال متوالی با هدف حمایت از تولید و اکران آثار کودک و نوجوان در جشنواره فیلم فجر برگزار می‌شود، ۵ فیلم و انیمیشن سینمایی «لکنت»، «آخرین داستان»، «بنیامین»، «ضربه‌فنی» و «پاستاریونی» که هر یک موفق به دریافت جوایز ملی و بین‌المللی شده‌اند، برای کودکان، نوجوانان و خانواده‌هایشان اکران می‌شوند.

۵- سومین فیلمی که روز هفتم جشنواره در پردیس ملت به عنوان کاخ جشنواره اکران شد «بیست و سه نفر» به کارگردانی مهدی جعفری بود. قصه فیلم داستان ۲۳ رزمنده نوجوان جنگ بود که به اسارت درآمده بودند و پس از سال ها آزاد شده بودند. به گفته سازندگان فیلم این اولین اکرانی است که ۲۲ نفر شخصیت واقعی داستان فیلم را می بینند و ان هم با اهالی رسانه بوده است و یک نفر از این ۲۳ نفر سال ها پیش فوت کرده است. کارگردان فیلم در نشست بعد از آن گفت: «مساله مهم این بود که در اقتباس چقدر می‌توانیم به واقعیت وفادار باشیم. بعد از ۱۰، ۱۲ سال رفاقت با این بچه‌ها وظیفه خودم می‌دانستم که تلاش کنم تا فیلمی درست درباره آن‌ها بسازم. از روز اول همه ما نگران بودیم که آیا می‌توانیم بچه‌هایی را پیدا کنیم که بتوانند قصه ما را واقعی بازی کنند.»

۶- روز گذشته در خبری اعلام شد فیلم سینمایی «تیغ و ترمه» به کارگردانی کیومرث پوراحمد با تدوین جدید در سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر نمایش داده می‌شود. پس از بازخوردهای انتقادی از سوی مخاطبان و رسانه‌ها، از روز گذشته فیلم با تدوین جدید و حذف ۵ دقیقه از این فیلم در سینماهای مردمی روی پرده رفته است.

۷- «پالتو شتری» ساخته مهدی علی میرزایی چهارمین فیلم روز هفتم جشنواره بود. فیلم کمدی که حضور آن در جشنواره فیلم فجر کمی عجیب به نظر می رسید. این کارگردان در نشست بعد از نمایش فیلم گفت: «هدفم ساختن این فیلم بوده و هدف خاصی نداشتم. یک داستان داشتم که در یکی از مجلات معتبر ادبی کشور چاپ شده بود و بازخوردهای خوبی داشت، ظرفیت های دراماتیکش را گسترش دادم و به عنوان اولین فیلمم ساختم.».

۸- روز گذشته نیز برخی فیلم ها با استقبال تماشاگران مواجه شدند و به سانس فوق العاده رسیدند. «متری شیش و نیم»، «مسخره باز»، «قسم»، «شبی که ماه کامل شد» در برخی سینماها به نمایش فوق العاده رسید.

۹- محمدرضا طالقانی، پیشکسوت و رئیس اسبق فدراسیون کشتی روز گذشته در واکنش به حضور فیلم «غلامرضا تختی» در جشنواره فجر گفت: «آقا تختی همیشه برای مردم اسطوره بوده و هست و پرداختن به زندگی او در فیلمی سینمایی قطعاً جذاب است و خوشحالم بالاخره فیلمی درباره او ساخته شد و هنرمندانه به زندگی جهان پهلوان تختی نگاه شد. زنده یاد علی حاتمی نتوانست فیلم آقا تختی را تمام کند و در روزهای آخر عمرش، وقتی مشغول ساخت فیلم بود آرزو می‌کرد آنقدر زنده باشد که فیلم را تمام کند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد و خوشحالم که بعد از سالها فیلمی از جهان پهلوان تختی ساخته شده است.»

۱۰- حبیب ایل‌بیگی قائم مقام بنیاد سینمایی فارابی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت: «درود فراوان بر این زوج سینمایی. سرکار خانم نرگس آبیار و آقای محمدحسین قاسمی برای ساخت فیلم عالی «شبی که ماه کامل شد» سال گذشته که فیلمنامه را خواندم کمتر تصور می‌کردم این فیلمنامه بتواند یک اتفاق فوق‌العاده شود. جلسات متعدد با تهیه‌کننده فیلم و دیگر عزیزان متاسفانه منجر به توافق سرمایه گذاری فارابی در این فیلم نشد. حیف شد که کنارشان نبودیم اما خوشحالیم که این فیلم ساخته شد و می درخشد.»

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.