کدخبر : 8215
شنبه 15 دسامبر 2018 - 8:25
یک دیدگاه
گفتگوی اختصاصی جامک با رئیس سازمان صمت استان ایلام؛

این نمودار عملکرد نیست، اول محاسبه بعد قضاوت کنید!

اشاره: طی روزهای اخیر انتشار نمودار مقایسه ای سهم استان ها از تعداد فرصت های شغلی جدید در حوزه صنعت در سطح رسانه های مجازی باعث ایجاد واکنش های مختلفی شد. برخی با انتقاد از سازمان‌های متولی فریاد وامصیبتا سردادند و مسئولین را به کم‌کاری متهم نمودند. عده ای همین یک خبر کوتاه را بهانه ای برای تاختن به مدیریت استان کردند. به همین منظور پایگاه خبری جامک گفتگویی با رئیس سازمان صنعت، معدن وتجارت استان ایلام انجام داده که در ادامه تقدیم می شود.

 * جناب آقای مهندس نصیری ضمن تشکر از شما بابت فرصتی که به خبرنگار جامک دادید، لطفا در خصوص خبر سهم اشتغال جدید استان ها در حوزه صنعت و نموداری که در این رابطه در سطح فضای مجازی منتشر شده و واکنش های به همراه داشت برای مردم استان ایلام توضیحاتی بیان بفرمائید.

باسلام و ادب به محضر مخاطبان فهیم این رسانه؛ دو سه روزی است که نمودار مقایسه‌ای تحت عنوان سهم استان از تعداد فرصت های شغلی جدید بوسیلۀ برخی دلسوزان ودغدغه مندان توسعۀ استان درشبکه های اجتماعی منتشر و دستمایۀ نقد وحتی فراتر ازنقد شده است. بنابراین به جهت تنویر افکار عمومی نکاتی پیرامون آن بیان می شود.

موضوع از این قرار است؛ تفاهم نامه‌ای بین وزیر محترم صنعت، معدن وتجارت و معاونت محترم برنامه‌ریزی رئیس جمهمور منعقد گردید و مقررشده به ازای اشتغال ۲۷۰ هزار شغل مبلغ ۲۱هزار میلیارد تومان تسهیلات دراختیار این وزارتخانه قرار گیرد. این مبلغ قرار است به بخش های صنعت، معدن و اصناف اختصاص یابد. راه اندازی صنایع جدید و همچنین حفظ وضعیت موجود واحدهای فعال از طریق بازسازی و نوسازی، تامین سرمایه در گردش و سایر موارد در دستور کار قرار می گیرد.

 

* نحوه تعیین سهم استان ها چگونه بوده است؟

سهم هر استان متناسب با پتانسیل، ظرفیت های موجود، وضعیت جمعیتی و سایر شاخص های دیگری منظور شده است. استان ایلام به عنوان کوچکترین استان کشور با ۵۸۰ هزار نفرجمعیت، سهم هشت دهم درصد منظور شده است ومثلا گلستان باحدود دومیلیون نفر جمعیت سهم یک درصدی لحاظ شده است .

 

* آیا این میزان درصد تعیین شده امکان تغییر هم دارد؟

بله. این تفاهم نامه فعلا بر روی کاغذ بوده و هنوز جزئیات و دستورالعمل های اجرایی آن ابلاغ رسمی نشده است. در صورت ابلاغ رسمی و عملیاتی شدن مفاد این تفاهم نامه، امکان رایزینی و افزایش سهم استان از اعتبارات پیش بینی شده وجود دارد ، بنابراین تعیین سهم مهم نیست اگرسرمایه گذار قابل ودارای اهلیت وجود داشته باشدگرفتن تسهیلات کاردشواری نیست ونمونهء آن دربحث تسهیلات اشتغال بود که استان نسبتا ازسهم خود بیشتر استفاده کرد.

 

 * جناب آقای مهندس بفرمائید آیا این مسئله این میزان مهم است که باعث نگرانی برخی دلسوزان استان شده است؟

خیر جای هیچ نگرانی وجود ندارد. هم اکنون طرح های اولویت دار شناسایی شده و به محض ابلاغ دستورالعمل اجرایی، در اسرع وقت این طرح ها معرفی می شوند. حتی فراتر از سهم اختصاص یافته، طرح اولویت دار پیش بینی شده که در فرصت مناسب همه طرح های استان برای بهره مندی از این تسهیلات معرفی خواهند شد. مردم فهیم و شریف استان ایلام بدانند که مسئولین استان و مجموعه سازمان صنعت، معدن و تجارت، نسبت به مطالبه گری و پیگیری خواسته ها و نیازهای استان بی تفاوت نبوده و یقین داشته باشند در هیچ دوره ای و در شرایط مشابه ساکت و یا کم تحرک نبوده ایم. این ذهنیت که استان ایلام در رتبه های آخر قرار دارد، درست نیست.

با بررسی وضعیت آمارهای رسمی منتشر شده توسط مرکز آمار وزارت صمت، جایگاه صنعت و معدن استان در شهریور سال جاری(۱۳۹۷) در همۀ شاخص ها زیر رتبۀ بیست بوده است. یعنی حدود دوازده تا بیست و یک استان را پشت سرگذاشته ایم. دربعضی از شاخص ها رتبۀ ۱۸ ، برخی ۱۵ و دربرخی رتبۀ ۹ در میان ۳۱ استان کشور را کسب کرده ایم.

 

* تا چه میزان از نقدهای اهل فن و کارشناسان مربوطه استقبال می کنید؟

نقدهایی که توسط کارشناس آگاه انجام می گیرد نه تنها ناراحت کننده نیستند بلکه باعث پویایی و جهت دهی مناسب مسیرهای پیش رو می شوند. متاسفانه مواردی که در بستر رسانه ای اجتماعی مطرح می شود توسط کسانی هست که اطلاعات و آگاهی چندانی نسبت به وضعیت صنعت استان و مسائل و مشکلات مرتبط ندارند.

بی تردید توسعه صنعت و یا افزایش سهم استان در بهره مندی از فرصت های صنعتی تنها در حیطه و اختیاراستان نیست وبعضا مشکلات مزمنی است که از گذشته تاکنون بوده است وبه سرعت رفع نمیشود، برای ایجاد یک بنگاه تولیدی مولفه های متعددی مانند یک زنجیره متصل به هم دخیل هستند که اگر تنها یکی از آنها دچار اختلال شود، نتیجه دلخواه حاصل نمی شود.

علاوه بر آن اگر همراه با نقدها، راهکار و یا پیشنهاد کاربردی و قابل اجرا ارائه شود می توان امیدوار بود که اتفاقات امیدبخشی رقم بخورد و حسن نیت ها بیشتر نمایان می شود. در صورتی که واقعا اینچنین نیست و عموما نمی توان اینگونه واکنش ها را نقد قلمداد کرد.

به عنوان یک کارشناس باسابقه و مدیر در حوزه صنعت استان و همچنین داشتن تجربه مدیریت در استان های برخوردار کشور، دلیل کند بودن روند صنعتی شدن استان در چه می دانید؟

استان ایلام از نظر جمعیت با بیست درصد کمتر از استان سی‌ام، استان آخر است. هشت سال فقط ارابه های مرگ از هوا و زمین زیرساخت ها و زیر بناهای اقتصادی را تخریب کردند. بعد از آن هم به مدت ۸ سال دیگر تلاش شد تا خرابی ها را ترمیم کنیم وهنوز هم نتوانسته ایم به تعادل برسیم. این در حالی است که در طی آن ۱۶ سال که ما درگیر جنگ و سپس بازسازی بودیم، مابقی نقاط کشور با حرکت آرام و مستمر مشغول رشد و توسعه بوده اند. استان های دور از کانون درگیری‌ها، سهم خویش را ازدلارهای هفت تومان، ۶۰ تومان، ۱۵۰ تومان و۳۰۰ تومان گرفته اند وخرج توسعۀ زیرساخت‌ها وصنعت خود کرده اند. ما حتی بعد از آن ۸سال وتاکنون که سی سال از پایان جنگ سپری شده هنوز محدودیت زیرساخت‌ها را داریم.

گرچه تلاش‌های جدی وپیگیری دلسوزانۀ مدیران این بخش‌ها مستمر وجود دارد ولی لازم است مردم ما بدانند که برای تامین برق چند واحد بزرگ مستقر در شهرک صنعتی شباب یا شهرک صنعتی ایوان چه مشکلاتی را پشت سرگذاشتیم که بیان جزئیات آنها در حوصله این گفتگو نیست.

یا نمونه دیگری همین الان پروژه پتروشیمی مهران بیش از یکسال است که معطل مجوز زیست محیطی است. این در حالی است که همه ما به وضعیت و اقلیم مهران آگاهیم. بنابراین چرا باید این پروژه با وجود اخذ همه مجوزها از وزارت نفت و تهیه زمین، مذاکره با شرکت های خارجی و…. به این خاطر دچار مشکل شود؟! نمونه های فراوانی از ترمز و دست اندازها برای صنعتی شدن استان ایلام وجود دارد که بیان آنها هم حال مردم را خراب می کند و هم کمکی به حل موضوع نمی کند.

 

* با توجه به مواردی که بیان فرمودی و موانع ودشواری‌هایی که حل آنها دشوار وزمانبر است، بفرمائید در طی این مدت چه اقداماتی برای کاستن این فاصله ها و رسیدن به نقطه مطمئن انجام داده اید؟

از مهمترین شاخص های رشد صنعتی استان، حجم سرمایه گذاری های انجام شده است. بنابراین سه برابر شدن حجم سرمایه گذاری صنعتی در دولت تدبیر وامید نسبت به کل سرمایه گذاری انجام شده درهمۀ ادوار گذشته، ورود تکنولوژی و صنایعی که درکشور نظیر ندارند به استان نشانۀ های رشد و نواختن آهنگ صنعتی شدن استان است.

به شخصه اعتقاد دارم که جایگاه صنعت استان باید بسیار فراتر از وضعیت کنونی باشد. با این وجود و بر اساس عدد و رقم می توانیم ادعا کنیم که در طی پنج سال اخیر به اندازه کل تاریخ صنعت استان سرمایه گذاری صورت گرفته که عمده آنها منجر به دریافت پروانه بهره برداری شده اند. همچنین طرح های بزرگ و شاخص دیگری در دست اجرا است که طی امسال و سال آتی به بهره برداری می رسند و تحول اساسی در حوزه صنعت استان را رقم می زنند.

 

* هرچند وقت یکبار نمودارهای مشابه‌ای در سایر بخش ها مانند نرخ بیکاری، فقر، سطح درآمد، مشکلات اجتماعی و… منتشر می شود و برخی ها همچنان اعتقاد دارند که استان ما در شاخص های منفی رتبه اول و در شاخص های مثبت در ردیف آخر است، نظر جنابعالی در این خصوص چیست؟

من اجازه می خواهم فقط پیرامون مسائل و مشکلات حوزه صنعت سوالاتی مطرح کنم و سپس در خلوت خود بررسی کنیم بینیم آیا به درستی سزاوار است که ما جزء استان های صنعتی باشیم یا در رتبه های آخر باقی بمانیم؟

سوال اینجاست؛ استان ایلام تا چه میزان به خدمات کسب وکار صنعتی و مراکز پشتیبانی و فنی و مهندسی دسترسی دارد؟ چقدر در مسیر راه‌های مواصلاتی و بزرگ‌راه‌های مهم کشور قرار داریم؟ تا حالا به این فکر کرده ایم که ما در استانمان حتی یک هتل مناسب درحد چهار ستاره ونه حتی پنج ستاره نداریم تا بتوانیم سرویس مناسبی به سرمایه گذار داخلی ویا خارجی ارائه دهیم. کسی برای این سؤال پاسخی دارد که آیا دولت دراستان ایلام بعنوان قطب سوم نفت وگاز وپتروشیمی پنج درصد عسلویه بوشهر هزینه کرده است؟

وضعیت واگذاری زمین در شهرک‌های صنعتی ایلام چه تفاوتی با سایرنقاط کشور دارد. آیا تخفیفاتی منظور می شود؟ آیا سود تسهیلات بانکی، تعرفه برق، تعرفه گاز، تفاوتی باسایر نقاط کشور دارد؟ معافیت مالیاتی چند سال بیشتر برای سرمایه گذاران صنعتی می تواند آنها را دلگرم نمایند تا از شهرک‌های با فاصلۀ یک ساعت از تهران، اصفهان و اراک دل بکنند و بیایند در ایلام سرمایه گذاری کنند؟!

وضعیت کارگران ماهر در ایلام چگونه است؟ دسترسی به خدمات پشتیبانی و فنی را چگونه چاره کنند؟ فرضا زمانی که یک پیچ ده سانتی کم بیاورند باید ۷۰۰ کیلومتر آنسوتر برای پیداکردنش طی مسیر کنند. تولید کننده ایلامی چگونه می تواند گسترۀ بازار ۸۰ میلیونی را از گوشۀ این رینگ بسته چگونه بدست بیاورد؟ وضعیت منابع پولی و انباشت مالی بانکهای استان چطور است؟ آیا استان ایلام ملجاء سرمایه داران وسرمایه گذاران بزرگ و منطقه ای است؟ و سئولات متعدد دیگری که نشان میدهد شرایط توسعه دراین نقطه دشوار است ولی شدنی است، گرچه هدف از این سولات پاک کردن صورت مسئله وکم کردن بار مسئولیت نیست ولی باید واقع بین باشیم

 

* ضمن تشکر و سپاس از فرصتی که در اختیار ما قرار دادی، لطفا کلام آخر؟

من هم بابت این گفتگو تشکر می کنم. برای توسعۀ استان همه باهم تلاش کنیم و درکنار نقدهای مشفقانه ومسئولانه راهکار کارشناسانه هم پیشنهاد کنیم، گرچه تلاش‌های ارزنده‌ای شده وکارهای بزرگی به سرانجام رسیده است ودستاوردهای دیگری در راه است، آنها را هم ببینیم… آینده روشن است

 

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
نظرات بازدید کنندگان
  1. به کار بردن اصطلاح ( ارابه های مرگ ) به جای گفتن زیر بمباران توپ و موشک و همچنین گفتن هشت سال و حذف عبارت ( دفاع مقدس ) آیا نشان از تعهد اسلامی ایشان است ؟ و یک نمونه از صنایعی بی نظیری که ایشان مدعی آوردن آن به استان هستند را به مردم استانمان نشان بدهند شاید منظورشان کارخانه سیمان مهران ، شرکت پویا نخ ، و صدها واحد تعطیل شهرک صنعتی ایلام باشد . ؟

دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.