کدخبر : 20370
دوشنبه 8 جولای 2024 - 8:28
فاقددیدگاه

محرم : مظهر عزت و عظمت و اوج انسانیت امام حسین .ع.

با طلوع ماه محرم و شکوه راه حسین ابن علی .ع. از افق ارادت ، شامه عزا احیا میگردد ، طریق اندوه مفتوح ، هاله حسرت فراگیر ، طو ق تنهایی نمایان و دایره دلتنگی نیز محدود و محصور می‌شود.

جامک: سید حرمت الله موسوی مقدم

ماه محرم در آسمانِ عشق و خورشید خرامان حسین .ع. زهرا .س. کهکشان کرم و کوه کدورت را با هم ممزوج و دار دنیارا نیز میهمان سفره سوگ وساحلِ سوز خود کرده است.
دهه ی پراز داغی که چهارده قرن درد و دشنه و داد خواهی را در دل مجروح خود پنهان کرده است. شهادت امام حسین علیه السلام ، اسارت زینب کبری. س. ، مظلومیت ایتام و آتش خیام ذریه زهرا.س. محرم را طاهر و طو بی و تاریخ ساز کرده است.ماهی که مظلو میت ایتار امام حسین .ع. آوازه آن را به اوج ابدیت رسانیده و در بین ماه‌ های سال و قائده قرن و تقاطع تاریخ عزیز و ارجمند کرده است.
رقص شمشیرو شیدایی ، جدا شدن سرمظلوم ، بریدن گلوی نوزاد باتیر سه شعبه شمر ، تاختن اسب عدو بر پیکر پا ک عصمت و صف آرایی ۳۰ هزار سرباز سفاک در مقابل ۷۲ گُل غریب در غو غای غربت نام امام حسین. ع .را در بین بشریت و محرم را نیز در میان ماه‌های سال جاو دانه کرده است.
سرور آزادگان عالم شهسواری شجاع و سرداری با صفا ست که اخلاصش اندیشه مردم را تغییر ، دلهای سخت را منعطف و حقیقت را برای نسل‌های حال و آینده نیز آشکار و استوار ساخت .
او نوری نادر و فخری فاخر بر مدار ماندگار بشریت بود که نقش نجابت و نامداری را بر بومِ دوّار روز گار‌ نقاشی و نمایان نمود.
آنتوان بارا ” نویسنده نام آور مسیحی ” در کتاب خود( ) ضمن تشبیه و تقارن خصال پر کمال سالار شهیدان جهان ” حضرت امام حسین علیه السلام با عیسی مسیح. ع. می‌گوید:
امام حسین. ع. صدای تمامی ادیان الهی بود که بسان آتش فشانی در جانِ جهان می‌خواست و جدانهای غرق گناه را بیدار و از گو دال گناه آزاد کند.
این امام همام که اعجاز عالَم افروزش در مهتاب محرم متجلی است ، کار گردانی زبر دست و بازیگری با عصمت و آزادگی است که جز خدای قهار و قدرتمند ، هیچ آدمی قا در به اجرای نقش و و اقعه نگاری نمایش ایثار او نیست.
محرم فصلی زیبا و نمایشگاهی از شور و شگفتی و عزت و عبرت و آینده نگری است که قدرت و مظلو میت و ایستادگی و افتادگی در آن موج میزند .
قیام و نهضت نورانی امام حسین. ع. در سال ۶۱ هجری قمری برعلیه ننگ و نحوست یزید جانی حماسه ی شورانگیز انسانی ، اعتقادی ، اخلاقی و سیاسی ماندگاری برای تمام ادوار و اغیار و اتبار است که مورد تحسین و تمجید و تکریم و ستایش قا طبه عالمانِ ادیان مختلف است.
استقبال او از فیض عظیم شهادت در اوج دانش و بصیرت و ایستادگی و استقامتش در برابر کفار و مستکبران عصر خویش مبین عظمت روحی و شجاعت ذاتی و شان شامخ انسانی فرزند اسدالله الاعظم علی اعلی.ع. و فاطمه الزهرا. س. است.
او مقام شامخ انسایت را ستود و عملا به آدم و عالم اثبات کرد که : مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است.گاندی رهبر مبارز و آزادیخواه واستعمار ستیز مردم هندوستان می‌گوید: امام حسین. ع. شیوه مظلومیت را به من نشان داد و بمن آ مو خت تا اینکه به پیروزی دست یابم .
این شهید شور آفرین تاریخ بشریت بر سپاه سیه دشمن تاخت و با جرئت و پردلی ، عظمت روح و بزرگی اندیشه و دوری از ظلم و فساد از جان و نان و آسایش و اولاد خود گذشت تا خون برشمشیر غلبه کند.ادوارد براون ” پزشک و مستشرق بزرگ انگلیسی معقتد است که: بجز امام حسین .ع. هیچ کسی نیست که حدیث کربلا را بشنود و آشفته و محزون نگردد.
امید واریم که خدای مهربان مارا از راه ورسم و عقیده و اندیشه تابناک امام حسین علیه السلام و شهیدان همیشه جاوید تاریخ منحرف نگر داند .

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.