کدخبر : 19144
شنبه 25 نوامبر 2023 - 7:37
فاقددیدگاه

افزایش ۱۱هزار بشکه‌ای تولید روزانه نفت

توليد نفت مناطق مركزي ايران با جريان‌دهي و راه‌اندازي ۱۱ حلقه چاه جديد در ميدان نفتي دانان روزانه حدود ۱۱ هزار بشكه نفت افزوده شد. به گزارش تسنيم، ميدان نفتي دانان در 30 كيلومتري جنوب شرقي دهلران در استان ايلام و 80 كيلومتري شمال غربي انديمشك قرار دارد. قرارداد طرح نگه‌داشت و افزايش توليد نفت ميدان دانان كه بين شركت ملي نفت ايران و گروه مپنا امضا شده بود، به نتيجه رسيده است.

تولید نفت مناطق مرکزی ایران با جریان‌دهی و راه‌اندازی ۱۱ حلقه چاه جدید در میدان نفتی دانان روزانه حدود ۱۱ هزار بشکه نفت افزوده شد.
به گزارش تسنیم، میدان نفتی دانان در ۳۰ کیلومتری جنوب شرقی دهلران در استان ایلام و ۸۰ کیلومتری شمال غربی اندیمشک قرار دارد. قرارداد طرح نگه‌داشت و افزایش تولید نفت میدان دانان که بین شرکت ملی نفت ایران و گروه مپنا امضا شده بود، به نتیجه رسیده است.
طرح نگهداشت و افزایش تولید نفت دانان در استان ایلام، افزایش بیش از ۱۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید روزانه این میدان را با حفاری ۱۱ حلقه چاه جدید و طراحی و اجرای عملیات شکافت اسیدی در گروه بنگستان برای دو حلقه از این ۱۱ حلقه چاه هدف‌گذاری کرده است، همچنین در این پروژه، خدمات فنی ژئوفیزیکی شامل طراحی، جمع‌آوری، انجام مطالعات لرزه‌نگاری سه‌بعدی در مساحتی حدود ۵۰۰ کیلومتر مربع، احداث یک دستگاه پکیج نمک‌زدایی با ظرفیت ۱۰ هزار بشکه در روز، توسعه چندراهه دانان، احداث جاده‌های دسترسی به چاه‌ها و اجرای خط لوله ۶ اینچ به طول ۵۵ کیلومتر لحاظ شده است.
مهدی حیدری، مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی درباره اجرای طرح‌ نگه‌داشت و افزایش تولید میدان نفتی دانان، اظهار کرد: میدان نفتی دانان در حوزه عملیاتی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز غرب از شرکت‌های زیرمجموعه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران است که در سال ۱۳۵۰ کشف شد و ۹ حلقه چاه داشته و اکنون با حفاری ۱۱ حلقه چاه جدید، فاز دوم توسعه این میدان تکمیل‌ شد.
وی افزود: نفت برداشت شده از چاه‌های این میدان با خطوط لوله به واحد بهره‌برداری و نمک‌زدایی دهلران انتقال خواهد یافت؛ در این طرح، افزایش ظرفیت تولید میدان از ۸ هزار بشکه به ۱۹ هزار بشکه در روز هدف‌گذاری شده است.
مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی درباره مهم‌ترین ویژگی‌های اجرای طرح‌های توسعه‌ای میدان‌هایی از جمله دانان گفت: مهم‌ترین ویژگی‌های اجرای طرح‌های توسعه‌ای شامل حفظ، نگهداشت و افزایش تولید با استفاده از دانش فنی و توان متخصصان، پیمانکاران و سازندگان قطعات و تجهیزات ساخت داخل است که در شرایط تحریم با اتکا به منابع و توانمندی‌های کشور اجرا می‌شود.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.