کدخبر : 12204
چهارشنبه 10 فوریه 2021 - 11:22
فاقددیدگاه

از بوسه چرچیل تا دستور وزیر مادم العمر نفت ایران!

اخذ دستور مبهم اما پر سرو صدای وزیر قبیله گرا و متعصب نفت در جواب نامه نمایندگان مردم ایلام و رئیس کمیسیون انرژی مجلس یازدهم بود که این اقدام وزیر کهنه کار، دست کمی از بوسه چرچیل بر ما تحت گاو هندی ندارد!!!

جامک – مهدی کاکاخانی : کشور هندوستان در زمان نخست وزیری چرچیل، مستعمره انگلستان بود. در این کشور هر سال مراسم مذهبی گاوپرستی با حضور مهمانان و نمایندگان کشورهای خارجی برگزار می شد. یک بار هم نخست وزیر انگلستان به همراه هیئت بلند پایه در این جشن مذهبی شرکت کردند. چرچیل در مراسم؛ متوجه شد که رهبر مذهبی به گاو مقدس نزدیک شده بعد از ادای احترام؛ پیشانی گاو را بوسید.

صدراعظم با مشاهده این منظره به فکر افتاد و بلافاصله نزد گاو شتافت بعد از یک تعظیم طولانی؛ همان طور که دولا (خمیده) بود؛ عقب عقب رفت تا رسید به پُشت گاو و کپل آن را محکم بوسه زد.

اقدام چرچیل مقابل رسانه های عمومی باعث واکنش های زیادی شد. پس از بازگشت به انگلستان؛ در مجلس عوام بازخواست و متهم کردند که سبب آبروریزی ملت متمدن و دولت فخیمه انگلیس شده است.

چرچیل پاسخ داد: «هندی ها مردمانی سخت مذهبی هستند. از ۵۰۰ سال پیش همین کار را می‌کرده اند، وقتی دیدم که کاهن اعظم فقط به بوسیدن پیشانی گاو اکتفا کرد؛ ترسیدم که تا چند سال دیگر این جماعت؛ از گاو پرستی دست بردارند و کار ما با آنان سخت شود. لذا من آنانرا مجدداً به عقب و به درون گاو فرستادم تا اقلاٌ ۲۰۰ سال دیگر، برای بریتانیا فرصت خلق کنم!»

این روایت تلخ تاریخی حاکی از آن است که؛ قدرت های غارتگر برای دور کردن اذهان عمومی از یک موضوع و آسان سازی استفاده از منابع و ثروت طبیعی یک منطقه تلاش ها و ترفندهای متعددی به کار گرفته اند و مشابه چنین اتفاقی در عصر حاضر، ایلامیان شاهد آن هستند.

مدت هاست مردم مظلوم استان ایلام به شیوه های مختلف به نحوه انتفاع از منابع نفت وگاز منطقه معترض بوده و حتی ماه گذشته شاهد بودیم که استاندار به عنوان مدیر ارشد استان نیز همصدا با مردم برای احقاق حقوق از دست رفته، بدون واسطه از رئیس جمهور طلب استمداد نمود و به همین خاطر امیدواری هایی نیز به وجود آورد.

نمایندگان دور یازدهم مردم در مجلس شورای اسلامی نیز محکمتر از هر زمان دیگری برای تحقق این خواسته ظاهر شده و مطالبه‌گری جدی می کنند. اما به نظر می رسد شیخ الوزرا در کهنسالی همچنان سودای استعمارگری در سر می پروراند.

آخرین دستاورد این همه پیگیری، اخذ دستور مبهم اما پر سرو صدای وزیر قبیله گرا و متعصب نفت در جواب نامه نمایندگان مردم ایلام و رئیس کمیسیون انرژی مجلس یازدهم بود که این اقدام وزیر کهنه کار، دست کمی از بوسه چرچیل بر ما تحت گاو هندی ندارد!!!

همان وزیری که فکر می کردیم با حرکت نماینده ما دست به بالا و آچمز شده، با اقدامات ایذایی، به دنبال شلیک تیر خلاص و کشاندن بازی به وقت اضافه بوده و با آمار سازی کذایی، اینک در صدد الحاق منابع گازی روستای باباگیر از توابع بخش زرنه شهرستان ایوان به جغرافیای کرمانشاه برای توجیه پذیری احداث پالایشگاه گاز قصرشیرین و تامین خوراک مگاپروژه پتروشیمی اسلام آباد غرب است. با این اوصاف و بنا بر یک مثل محلی ایلامیان؛ “کربلا نرفته از زیارت امامزاده سیدحسن (ع) هم بازماندیم”

هرچند به نظر می رسد بار دیگر از وزیر کهنه کار رکب خوردیم، اما به نفوذ سیاسی و دلسوزی “قاسم سلیمانی دشتکی”، عملگرایی، شهامت، قدرت بالای ارتباط گیری “علی‌اکبر بسطامی”، شجاعت و صراحت لهجه “سارا فلاحی”، تجربه و تعصب “بهزاد علیزاده”، کاریزمایی “حجت الاسلام کریمی تبار” نماینده ولی فقیه و امام جمعه ایلام و از همه مهمتر وجود وحدت و همگرایی بین تمام مسئولین، فعالان رسانه‌ای و گروه های تاثیرگذار ایمان داشته و بسیار خوش‌بین و امیداریم که مطالبه به حق مردم استان ایلام بر زمین نخواهد ماند و روزی فرا خواهد رسید که ما هم برای بهره برداری بهینه از ثروت و داشته هایمان، خودمان تصمیم گیری کنیم.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
برچسب ها :
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.