کدخبر : 11416
یکشنبه 18 اکتبر 2020 - 10:51
فاقددیدگاه

واحد الفین پتروشیمی مشکل تامین قطعات ندارد

استاندار ایلام گفت: تمامی ماشین‌آلات و تجهیزات مورد نیاز واحد بزرگ صنعتی الفین پتروشیمی ایلام خریداری و نصب شده است و مشکلی از نظر تامین قطعات وجود ندارد.

به گزارش جامک به نقل از ایرنا؛ قاسم سلیمانی‌دشتکی روز یکشنبه اظهار داشت: تنها یک نقص فنی جزیی در بخشی از این مجموعه وجود دارد که مربوط به مسائل داخلی واحد است و متخصصان در حال رفع آن هستند تا این مجموعه که سرمایه‌گذاری سنگینی برای آن انجام شده است هرچه زودتر به بهره‌برداری برسد.

بخشی از نیروهای تعدیل شده در واحد پلی‌پروپیلن مشغول می‌شوند

استاندار ایلام یادآور شد: با بهره‌برداری نهایی از واحد الفین و همچنین واحدهای هیدروژن و گوگردزدایی، بخشی از نیروها که در مراحل سازندگی مشغول بکار بودند تعدیل و نیروهای متخصص فنی باید جایگزین شوند که منجر به بیکاری تعدادی از این نیروهای کارگری می‌شود.

سلیمانی‌دشتکی تاکید کرد: رایزنی مستمری از سال گذشته با هلدینگ ایرانیان خلیج فارس برای مشارکت این شرکت بزرگ در راه‌اندازی واحد پلی‌پروپیلن (P.P) صورت گرفت که موافقت مدیران این مجموعه نیز جلب و هم اکنون بیش از ۲۰۰ نفر در مراحل ساخت آن مشغول هستند که تعدادی از نیروهای تعدیل شده واحد الفین و گوگردزدایی برای فعالیت به این واحد اضافه شده‌اند.

وی اضافه کرد: واحد p.p  مشتقات بسیاری دارد که در صورت بهره‌برداری نهایی می‌تواند در ایجاد اشتغال در استان تاثیر بسزایی داشته باشد.

استاندار ایلام در پاسخ به منتقدانی که عملکرد استان در زمینه راه‌اندازی واحدهای راکد و نیمه فعال را زیر سوال می‌برند، گفت: ۱۶۷ واحد تولیدی و صنعتی استان با تشکیل جلسات ستاد تسهیل و رفع موانع تولید به چرخه فعالیت بازگشته‌اند که در این زمینه ایلام با اختلاف رتبه نخست کشور را به خود اختصاص داد.

۱۸ ایستگاه پمپاژ ایلام وارد مدار می‌شود

سلیمانی‌دشتکی اضافه کرد: ۱۸ ایستگاه پمپاژ آب نیز در مناطق مختلف استان در حال ساخت است که بیشتر آنها حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند که با راه‌اندازی آنها طی یکسال آینده تعداد زیادی از افراد جویای کار مشغول بکار خواهند شد.

تخصیص یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال به سامانه گرمسیری ایلام

وی با اشاره به روند اجرای طرح سامانه گرمسیری در استان اظهار داشت: این پروژه در حوزه وزارت نیرو با تاخیر روبرو بود که دولت یک هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال را برای جبران این تاخیر تخصیص داد و هم‌اکنون نیز ابلاغ شده است.

استاندار ایلام تاکید کرد: با تکمیل این سامانه سد کنجانچم آبگیری و بخش زیادی از اراضی منطقه مشروب خواهد شد.

به گزارش ایرنا، مجتمع پتروشیمی ایلام با حدود ۲ هزار نیروی انسانی متخصص و کارگر، بزرگترین شرکت خصوصی در استان ایلام و همچنین بزرگترین مجتمع پتروشیمی در غرب کشور است.

در صورت بهره‌برداری از فاز دوم واحد الفین پتروشیمی ایلام ظرفیت تولید به ۴۵۰ هزار تن اتیلن در سال خواهد رسید.

۷۹۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی و ۸۰۰ میلیارد تومان به صورت ریالی در واحد الفین شرکت پتروشیمی ایلام انجام شده است و هم اکنون ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در آستانه‌ بهره‌برداری است.

با راه‌اندازی واحد الفین سالانه ۴۵۸ هزار تن اتیلن، ۱۲۴ هزار تن پروپیلن، ۳۳ هزار تن Fuel Oil و ۲۳ هزار تن هیدروژن تولید خواهد شد.

واحد الفین پتروشیمی ایلام در ابتدای زنجیره‌ ارزش‌آفرینی قرار دارد و این اطمینان خاطر را به سرمایه‌گذاران خواهد داد که با احداث و ایجاد صنایع پایین‌دستی و تکمیلی زنجیره تولید را در استان تکمیل و از سال‌ها خام‌فروشی این محصول در کشور جلوگیری کنند.

بیش از ۳.۵ درصد از ذخایر نفتی و ۱۱ درصد از ذخایر گازی کشور در استان ایلام قرار دارد.

Print Friendly, PDF & Email
امتیاز:
اشتراک گذاری:
مطالب مرتبط
دیدگاه شما

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.